2. srpna 2013 17:01 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Největší pracanti Evropy? Podle statistiky Češi a Řekové

Mladoboleslavská automobilka Škoda zahájila výrobu nových benzinových motorů.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mladoboleslavská automobilka Škoda zahájila výrobu nových benzinových motorů. | foto: ČTK

PRAHA Češi odpracují týdně v průměru 40,9 hodiny, což je druhý nejvyšší počet v EU. Hůře jsou na tom jen Řekové s 42 odpracovanými hodinami týdně. Důvodem vysokého počtu hodin je podle Českého statistického úřadu nízký podíl úvazků na zkrácenou pracovní dobu.

Zatímco loni činil podíl úvazků na zkrácenou pracovní dobu EU 19,2 procenta, Česku to bylo jen pět procent. "Podíl částečných úvazků zásadním způsobem ovlivňuje, kolik hodin v průměru každá zaměstnaná osoba obvykle odpracuje," uvedli statistici.

Průměrný počet odpracovaných hodin loni byl za celou EU 37,hodiny. "V Nizozemsku se odpracovalo obvykle v průměru o deset hodin týdně méně než u nás. Nižší je i ve všech severských státech, Irsku a Německu," uvedla Marta Petráňová z oddělení pracovních sil a rovných příležitostí ČSÚ. Na Slovensku to bylo 40,8 hodiny.

Podle údajů ČSÚ loni dosáhl počet pracujících na zkrácený úvazek v ČR 238.200, tedy pět procent z celkového počtu pracujících ve věku 15 až 64 let. Na kratší pracovní dobu byly zaměstnány především ženy. Nejčastěji pracovaly v obchodních organizacích, ve školství a zdravotnictví.

Lidovky.cz, ČTK