26. února 2016 12:20 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Největší švýcarskou banku obvinili Belgičané z podvodů a praní špinavých peněz

Ostraha londýnské pobočky UBS. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ostraha londýnské pobočky UBS. Ilustrační foto. | foto: Reuters

BRUSEL Soud v Belgii obvinil největší švýcarskou bankovní skupinu UBS z praní špinavých peněz a ze závažných a organizovaných daňových podvodů. Oznámil to v pátek bruselský státní zástupce. Banka je podezřelá, že v Belgii přímo vyhledávala klienty se záměrem pomoci jim vyhnout se placení daní.

Belgická policie v roce 2014 učinila razii v bance i doma u jednoho z klientů a tehdejšího šéfa belgické UBS Marcela Bruehwilera.

Ten byl rovněž v té době obviněn. Belgická dceřiná společnost banky, která měla zhruba 60 zaměstnanců, včetně 20 privátních bankéřů, byla již prodána belgické soukromé bance Puilaetco Deeway, uvedla agentura Reuters.

Dnešní oznámení belgického soudu je další z řady vyšetřování, které proti největší švýcarské bance vedou úřady z Evropy a z USA kvůli přísným pravidlům bankovního tajemství ve Švýcarsku.

Tato pravidla umožnila mnoha obyvatelům evropských zemí a USA vyhýbat se placení daní. UBS se k dnešnímu obvinění zatím nevyjádřila.

ČTK