12. listopadu 2015 10:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Největší výrobce počítačů se potopil do rekordní ztráty. Kvůli nákupům

Lenovo IdeaPad S12 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lenovo IdeaPad S12 | foto: LenovoReprofoto

HONGKONG Čínská společnost Lenovo, která je největším výrobcem osobních počítačů na světě, se ve druhém finančním čtvrtletí propadla do rekordní ztráty 714 milionů dolarů. to je v přepočtu zhruba 18 miliard korun. Výsledky podniku zasáhly rozsáhlé náklady na akvizice a restrukturalizaci.

Pro srovnání: loni v druhém finančním čtvrtletí, které končí v září, vydělala firma 262 milionů dolarů.

Čtvrtletní ztráta podniku byla nicméně nižší, než očekávali analytici. Ti ji podle průzkumu agentury Reuters odhadovali na zhruba 788 milionů dolarů. Firma Lenovo již dříve oznámila, že ve druhém čtvrtletí vykáže jednorázové náklady kolem 900 milionů dolarů související s restrukturalizačními opatřeními a změnami zásob chytrých telefonů.

Společnost v loňském roce v reakci na útlum na trhu s osobními počítači uskutečnila dvě velké akvizice. Koupila amerického výrobce mobilních telefonů Motorola Mobility za 2,9 miliardy dolarů a převzala rovněž divizi serverů americké firmy IBM za 2,1 miliardy dolarů.

Lenovo hodlá letos zrušit zhruba 3 200 pracovních míst v nevýrobních aktivitách. Firma předpokládá, že díky restrukturalizačním opatřením dosáhne úspory 1,35 miliardy dolarů ročně.

ČTK