Středa 5. srpna 2020svátek má Kristián 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nejvíc patentů v Česku podali Němci, vynálezy jsou doménou mužů

Mladoboleslavská automobilka Škoda zahájila výrobu nových benzinových motorů.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mladoboleslavská automobilka Škoda zahájila výrobu nových benzinových motorů. | foto: ČTK

PRAHA Největším přihlašovatelem patentů v Česku bylo ke konci loňského roku s téměř třetinovým podílem Německo. Spojené státy mají podíl 12,5 procenta a Francie 8,7 procenta. Z 29 tisíc patentů platných na konci loňského roku na české vynálezce připadá jen 7,7 procenta.

Německo patří k největším přihlašovatelům i v rámci Evropy, když u Evropského patentového úřadu podalo letech 1995 až 2010 téměř 323 tisíc přihlášek. Česko ve sledovaném období přihlásilo 1129 patentů, což bylo 0,06 procenta z celkového počtu. Například vynálezci z Rakouska přihlásili ve stejném období 17 200 patentů.

Patent

Patent je listina vydaná patentovým úřadem, která na daném území poskytuje právní ochranu na vynález po dobu až 20 let.

Podle Českého statistického úřadu mezi českými přihlašovateli patří 52 procent platných patentů podnikům, veřejné vysoké školy se podílely na 18 procentech patentů, 17 procent patří fyzickým osobám a 11 procent veřejným výzkumným institucím.

Nejvýznamnějším regionem z hlediska počtu patentových ochran je vzhledem k velkému počtu vysokých škol a výzkumných institucí Praha s 37 procenty platných přihlášek. S výrazným odstupem následuje Jihomoravský kraj, který má 9,8 procenta patentů.

"V České republice jsou patenty doménou mužů. Pouze 8,5 procenta platných domácích patentů vytvořily ženy. Vyšší podíl, i když se stále jedná o velký rozdíl, pozorujeme u veřejných výzkumných institucí. V jejich případě jsou ženy autorem u 20 procent patentů," uvedl Karel Eliáš z ČSÚ.

ČTĚTE TAKÉ:

Průměrná doba, kterou trvá udělení patentu od chvíle podání přihlášky, byla v období 1995 až 2003 u českých přihlašovatelů tři roky a čtyři měsíce.

Nejúspěšnější jsou vysoké školy, kterým je udělen patent v 87 procentech případů, úspěšnost výzkumných institucí činí 85 procent. Podniky získají patent v šesti z deseti přihlášek. "Nejhůře jsou na tom fyzické osoby. Úřad průmyslového vlastnictví ČR jim nevyhoví v 70 procentech případů," podotkl Eliáš.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...