Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 22 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nejvíce aut v Evropě vyrábí Slovinci. Češi vedou nad Slováky

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: ČTK

PRAHA/BRATISLAVA Největším výrobcem automobilů v přepočtu na jednoho obyvatele se v loňském roce v Evropské unii stalo Slovinsko. Druhé místo obsadila Česká republika, za kterou následovalo Slovensko. Vyplývá to z údajů Evropského sdružení výrobců automobilů (ACEA). První místo na pomyslném žebříčku v minulosti drželo Slovensko, jeho výroba automobilů však v loňském roce klesla téměř o pětinu na 463.140 vozů.

Podle ACEA výroba ve Slovinsku stoupla o 7,5 procenta a v ČR o tři procenta, zatímco na Slovensku klesla téměř o pětinu. Za poklesem slovenské výroby stál především téměř poloviční propad produkce bratislavského závodu německé automobilky Volkswagen.

"V Bratislavě se vyrábí nejkvalitnější auta, ale v těžkých časech lidé ztratili zájem o luxus. Továrna se rovněž připravuje na výrobu nových modelů, což také ovlivnilo objem výroby," řekl prezident slovenského Sdružení automobilového průmyslu Jozef Uhrík.

Z výrobních linek závodu loni sjelo pouze necelých 106.000 vozů, nejméně od roku 1997. Volkswagen se na Slovensku soustředí na výrobu sportovně-užitkových vozidel Volkswagen Touareg, Porsche Cayenne a Audi Q7. K těm se v příštím roce připojí rodinný model s označením Up!.

Největším výrobcem na Slovensku je Peugeot
Největším výrobcem aut na Slovensku se loni stal francouzský PSA Peugeot Citroën s produkcí 207.128 vozů. Závod jihokorejské automobilky Kia Motors u Žiliny vyrobil 150.015 vozů. Automobilky patří společně s elektrotechnickým průmyslem k tahounům slovenské ekonomiky.

Výroba motorových vozidel v Česku loni podle českého Sdružení
automobilového průmyslu vzrostla na rekordních 975.111 vozů. Největší část tvořily osobní vozy. Jejich produkce se zvýšila o 3,2 procenta na 970.410 vozů, což je nejvíce v historii.

V celé Evropě se výroba osobních automobilů v loňském roce podle údajů ACEA propadla o 13 procent na 13,4 milionu vozů, tedy na nejnižší úroveň za 14 let. Celková produkce motorových vozidel v Evropě loni klesla o 17 procent na 15,2 milionu. Jedničkou z hlediska celkového objemu produkce zůstalo Německo, ačkoli jeho výroba klesla o 14 procent.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Ordinace v růžové zahradě patřila k nejsledovanějším pořadům dne. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Ordinace v růžové zahradě patřila k nejsledovanějším pořadům dne. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Ordinace v růžové zahradě patřila k nejsledovanějším pořadům dne. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...