22. ledna 2019 11:17 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Počet firem, které nespolehlivě odvádí DPH stoupl o 40 procent

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: MAFRA - Tomáš Krist

PRAHA Ke konci loňského roku bylo v Česku evidováno 16 707 firem a osob, které nespolehlivě odvádí daň z přidané hodnoty (DPH). Meziročně tak jejich počet stoupl o zhruba 40 procent. Informovala o tom v úterý poradenská společnosti Bisnode. V ČR tak bylo ke konci loňska 7969 nespolehlivých plátců a 8738 nespolehlivých osob.

Za nespolehlivou je považována firma, která nemá v pořádku daňové doklady a úřad jí vyměří daň alespoň 500 tisíc korun, a také podnik podezřelý z účasti na podvodu. Za nespolehlivého plátce může být označena i společnost, která je nekontaktní nebo opakovaně neplní lhůty pro povinná podání.

‚Nejvíce nespolehlivých plátců v okolí metropolí’

Institut nespolehlivé osoby pak byl zaveden novelou z července předloňského roku s cílem zamezit snaze některých podnikatelů zbavit se označení nespolehlivého plátce DPH. Nespolehlivou osobou se na základě rozhodnutí správce daně může stát fyzická i právnická osoba. Jde buď o subjekty, které nejsou plátci DPH a závažným způsobem poruší povinnosti vztahující se ke správě daně, nebo o subjekty, jež přestaly být plátcem DPH v okamžiku, kdy byly uvedeny v registru nespolehlivých plátců DPH.

Data podle analytičky Bisnode Petry Štěpánové naznačují, že by se počet nespolehlivých firem měl začít snižovat nebo alespoň stagnovat.

Nejvíc nespolehlivých plátců a osob je mezi společnostmi s ručením omezeným (12 990) a živnostníky (1949). Více než třetinu nespolehlivých osob a plátců tvoří firmy, které tržby neuvádí nebo nevykazují. Následují společnosti s tržbami mezi jedním a deseti miliony korun (25,6 procenta), společnosti s tržbami do jednoho milionu korun (19,2 procenta) a společnosti s tržbami od deseti do 100 milionů korun (14,9 procenta).

Podle regionů je nejvíce nespolehlivých plátců v okolí metropolí. V hlavním městě Praze má registrované sídlo 8972, tedy 54 procent nespolehlivých firem a v Jihomoravském kraji 2327 firem, což je 14procentní podíl.

ČTK

SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price
SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price

Milé maminky, letos jsme si pro vás opět připravili velkou fotosoutěž se značkou Fisher-Price! Vyfoťte své děťátko s jeho oblíbenou hračkou, nahrajte ji do soutěže a získejte hodnotné ceny.