29. června 2011 15:01 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nejvyšší inflace na světě? V Bělorusku

Vlajka Bělorusko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlajka Bělorusko | foto: Lidovky.cz

MINSK Inflace v Bělorusku dosáhne v prvních šesti měsících letošního roku 33 až 34 procent, předpovědělo dnes běloruské ministerstvo hospodářství. Podle agentury Reuters se tak letos bývalá sovětská republika zřejmě stane zemí s nejvyšším růstem cen na světě.

Bělorusko se letos propadlo do nejhorší finanční krize od rozpadu Sovětského svazu v roce 1991. Od počátku roku mu výrazně klesají devizové rezervy, což vedlo vládu nejprve k uvolnění neoficiálního kurzu a v květnu k prudké devalvaci oficiálního kurzu rublu. To výrazně zdražilo dovozy a akcelerovalo růst cen, které zvyšuje i hromadění potravin v obavách z nedostatku.

Moskva zastavila Bělorusku proud

Rusko zastavilo dodávky elektrické energie do Běloruska, protože Minsk nezaplatil faktury za tři minulé měsíce. Ruské dodávky se na běloruské spotřebě elektřiny podílejí zhruba 12 procenty.


Mezinárodní měnový fond (MMF) v poslední prognóze předpověděl, že nejvyšší inflace na světě bude letos ve Venezuele, kde by to mělo být 32,4 procenta. Pokud nezačnou ve druhém pololetí běloruské ceny klesat, dostane se zřejmě na první místo neoficiálního světového žebříčku Bělorusko.

Štědrý Lukašenko
Bělorusové nyní trpí za štědrou předvolební politiku prezidenta Alexandra Lukašenka. Ten před loňskými prosincovými volbami zvýšil mzdy zcela dominantního veřejného sektoru o 40 procent a firmám nabídl nízkoúročené půjčky na nákupy a investice. To vedlo k prudkému růstu dovozů, které ekonomika nebyla schopna krýt, což vyvolalo silný tlak na měnu. Bělorusko nyní žádá MMF o půjčku až osmi miliard dolarů (135 miliard Kč).

Vláda předpokládá, že ekonomický růst bude i přes měnovou krizi pokračovat, i když pomaleji než loňským tempem 7,6 procenta. "Podle optimistického scénáře čekáme růst o šest až sedm procent, podle pesimistického to bude o jedno až tři procenta," řekl ministr hospodářství Mikalaj Snapkov.

Nedostatek deviz však narušuje běloruské dovozy surovin a energie, které jsou základem domácí produkce. Dnes Bělorusku kvůli neplacení dluhů odstavil ruský vývozce elektrické energie veškeré dodávky, které se na běloruské spotřebě podílejí více než deseti procenty.

ČTK, Lidovky.cz