5. srpna 2010 16:13 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nejziskovější bankou na českém trhu je ČSOB, předběhla KB i ČS

ČSOB | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČSOB | foto: Lidové noviny

PRAHA Nejvyšší zisk za první pololetí letošního roku vytvořila ČSOB. Čistý zisk banky meziročně narostl o 21 procent na 7,14 miliardy korun. Banka tak výší zisku překonala své dva hlavní konkurenty - Komerční banku a Českou spořitelnu.

"Za tímto úspěchem vidím tři hlavní faktory: růst úrokových výnosů, důkladná kontrola nákladů a klesající náklady na riziko úvěrů," uvedl k výsledkům vrchní ředitel pro distribuci a člen představenstva ČSOB Petr Hutla.

Čtěte více:

Podíl rizikových úvěrů podle metodiky České národní banky dosáhl 5,5 procenta a zůstal tak pod úrovní českého bankovního sektoru i dvou hlavních konkurentů. "Kapitálová přiměřenost vzrostla na více než 16 procent a dále se zlepšila naše likvidita, když poměr úvěrů ke vkladům klesl pod 70 procent," dodal Hutla.

Z vysoké ziskovosti ČSOB má prospěch i vlastník, kterým je belgická bankovní skupina KBC. V květnu ČSOB svému stoprocentnímu majiteli vyplatila dividendu v celkové výši téměr 17,4 miliardy korun.

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?