3. srpna 2015 11:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nekalé praktiky cestovek: mlžily o navýšení cen zájezdů i o slevách

Opalování - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Opalování - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Česká obchodní inspekce v posledních třech měsících pochybení při téměř 40 procentech kontrol cestovních kanceláří. Nedostatečně informovaly o právech při reklamacích či používaly nekalé praktiky u cen nabízených služeb.

Použití nekalých obchodních praktik inspektoři prokázali při osmi kontrolách. 

Nejčastěji šlo o poskytování zavádějících či neúplných informací o podmínkách využití nabízených produktů - například nebyla uvedena informace o podmínkách navýšení ceny zájezdu či o specifických podmínkách poskytování deklarovaných slev.

„Ve sledovaném období jsme nezjistili žádný vážný nedostatek v oblasti reklamací, což považuji za pozitivní výsledek, i když celkový poměr porušení je vyšší než v 1. čtvrtletí. Spotřebitelé by se měli před uzavřením cestovní smlouvy vždy seznámit se všemi podmínkami poskytovaných služeb a vyžadovat informace důležité pro svá rozhodnutí předem,“ uvedl šéf ČOI Mojmír Bezecný. 

Od dubna do června inspekce provedla celkem 77 kontrol a porušení předpisů zjistila při 29 kontrolách, tj. ve 37,7 procenta případů. 

Ve 2. čtvrtletí inspekce uložila kancelářím a agenturám celkem devatenáct pokut ve výši 211 tisíc korun.

ČTK