29. října 2018 18:39 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Několik obchodů bylo 28. října přes zákaz otevřeno, opět i Alza.cz. Hájí se tím, že jen vydávala zboží

Alza.cz (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alza.cz (ilustrační foto) | foto: Alza.cz

Praha Několik velkých obchodů bylo 28. října i přes zákaz prodeje o svátcích otevřeno. Oznámil to v pondělí mluvčí České obchodní inspekce (ČOI) Jiří Fröhlich. Podle zjištěných informací zákaz opět porušil i e-shop Alza.cz, který kvůli tomu dostal v minulosti již pokuty v řádu stovek tisíc korun. Alza.cz se opakovaně hájí tím, že v době státních svátků má otevřeno jen za účelem výdeje zboží a kupní smlouvy zákazníci neuzavírají na místě, ale distančně, přes internet.

V neděli 28. října ČOI provedla 100 kontrol dodržování zákazu prodeje a zjistila tři případy porušení předpisů. Počet hříšníků je nižší než před rokem, kdy jich bylo při 89 kontrolách pět, ale vyšší než třeba letos 28. září, kdy na 166 kontrol připadlo jen jedno porušení zákazu.

Mezi třemi obchody, které zákaz porušily letos 28. října, byly podle ČOI dvě prodejny smíšeného zboží v Semilech a Vyšším Brodě a provozovna internetového prodejce v Plzni. Podle informací patří zmíněná plzeňská provozovna Alza.cz. Právě za otevření pobočky v Plzni dostala Alza.cz jednu z předchozích pokut. Naposledy dostala Alza.cz pokutu 200 000 korun za otevření svých obchodů letos 8. května. Podle e-shopu ale provozovny o svátcích slouží jen k výdejům zboží či reklamacím.

Zákaz prodeje o státních svátcích byl zaveden 28. října 2016. Zákaz platí o sedmi svátcích pro obchody s prodejní plochou nad 200 metrů čtverečních. Zastánci zákazu, především odbory, argumentují tím, že opatření umožňuje zaměstnancům strávit svátky v rodinném kruhu. Odpůrci, jako třeba Alza.cz a další obchody, pokládají zákon o omezení prodejní doby za diskriminační. Znamená podle nich propad tržeb obchodníků, ale i výnosů z daní pro stát.

ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.