1. června 2018 18:47, aktualizováno  23:59 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Celá Evropa měla problém s nefunkčními kartami Visa. Selhal systém, tvrdí společnost

Platební karty VISA | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Platební karty VISA | foto: Reprofoto

LONDÝN Vydavatel platebních karet Visa se v Evropě v pátek večer potýkal s výpadkem plateb. Společnost zprávy britských médií potvrdila a pracovala na nápravě, před půlnocí zveřejnila zprávu, že se funkčnost karet „blíží normální úrovni“.

Společnost Visa se ve své oficiální reakci po nápravě situace svým klientům omluvila. „Naším cílej je zajistit, aby všechny karty Visa fungovaly spolehlivě 24 hodin denně, 365 dní v roce. Tento cíl se nám dnes nepodařilo naplnit a omlouváme se všem našim partnerům, a zejména pak držitelům karet Visa,“ uvedla firma. Za nefunkčnost karet mohla podle Visy hardwarová závada. „Nemáme důvod domnívat se, že byla spojena s jakýmkoliv nepovoleným přistupem nebo zlým úmyslem,“ dodala firma s ubezpečením, že držitelé karet je mohou opět plně používat.

První reakce společnosti Visa v pátek večer byla stručná: „Služby Visa jsou v současné době narušeny. V důsledku tohoto incidentu nemohou být některé transakce kartou Visa v Evropě uskutečněny,“ konstatovala podle agentury Reuters společnost.

Rozsah problému nebyl dlouho znám, držitelé karet si na odmítnutí transakcí stěžovali na Twitteru napříč Evropou, uvedl internetový server BBC. Klientům se při pokusu o placení objevovala zpráva, že peníze nelze odesílat, ani přijímat.

01.června 2018 v 17:56, příspěvek archivován: 01.června 2018 v 19:16

We are currently experiencing a service disruption which is preventing some Visa transactions in Europe from being processed. We are investigating the cause and working as quickly as possible to resolve the situation. We will keep you updated.

Problém se dotknul i České republiky. „Registrujeme, že neproběhla dvě procenta transakcí, které naši klienti dnes odpoledne provedli kartami Visa,“ uvedl v pátek mluvčí České spořitelny Filip Hrubý. Potíže hlásila také mBank, informovala o nich své klienty.

Výpadek zaznamenaly i obchodní řetězce. „Komplikace s platbami kartou Visa mají zákazníci i v našich prodejnách. V tuto chvíli se stává, že jejich platbu nelze přijmout,“ sdělila serveru Lidovky.cz mluvčí společnosti Lidl Zuzana Holá.

Problém jsou nejspíš jen bezkontaktní platby

Klienti dostávali při pokusu o placení zprávy, že peníze nelze odesílat ani přijímat.

01.června 2018 v 19:42, příspěvek archivován: 01.června 2018 v 20:30

Společnost VISA má v současné chvíli problémy s placením kartami v Evropě. V České spořitelně registrujeme problémy s placením asi u 2 % transakcí našich klientů, kteří používají karty VISA. S VISA jsme v kontaktu a budeme vás informovat hned, jak problém vyřeší. https://t.co/0K9ksKeZFx

Britská banka Barclays a irská Bank of Ireland doporučily klientům, aby si v bankomatech vybrali hotovost. Česká Komerční banka naproti tomu na svém twitterovém účtu informovala o tom, že se výpadek karet Visa týkal i výběrů z bankomatu. Řetězec supermarketů Tesco informoval BBC, že zákazníci mají problém pouze s bezkontaktními platbami. Platba kartou po projetí čtečkou podle něj fungovala normálně. 

01.června 2018 v 20:08, příspěvek archivován: 01.června 2018 v 20:36

@ceska_pocta Výpadek se týká i výběru z bankomatu. Specialisté z karetní asociace VISA na nápravě intenzivně pracují. Děkujeme za pochopení.

Obchodní řetězec Marks & Spencer britským médiím potvrdil, že potíže s uskutečněním plateb po celé Evropě měl i on a karty Visa aktuálně nepřijímá.

Konkureční provozovatel platebních karet MasterCard naproti tomu nezaznamenal žádné problémy. „V naší platební síti se v současné době neděje nic abnormálního,“ sdělil zástupce firmy britskému serveru Guardian.

ČTK, Lidovky.cz