30. března 2012 12:37 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Němci brojí proti drahému benzinu. Zavedou cenovou brzdu

Čerpací stanice. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čerpací stanice. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

BERLÍN Stejně jako v Česku i v sousedním Německu lámou ceny benzinu a nafty v posledních týdnech rekordy. Tamní politici proto chtějí zavést takzvanou cenovou brzdu, která má dovolit výrobcům pohonných hmot a čerpacím stanicím zvyšovat cenu jen jednou denně, a budou ji muset navíc povinně předem zveřejnit.

Podle dnešního vydání listu Bild připravuje vládní koalice už příslušný návrh zákona a o podobné iniciativě bude dnes jednat i horní komora parlamentu, Spolková rada.

Podle návrhu, který má Bild k dispozici, budou mít výrobci za povinnost nahlásit do 14:00 ceny jimi dodávaných pohonných hmot na příští den a ty mají platit minimálně 24 hodin. "Našim cílem je zavést co možná nejrychleji opatření proti odírání na silnicích. Cena benzinu musí být znovu stanovována podle nabídky a poptávky, a ne podle toho, jestli jsou prázdniny nebo svátky," řekl Bildu poslanec vládní liberálů (FDP) Erik Schweickert.

ČTĚTE TAKÉ:

Chystaná úprava je podle deníku namířena proti dominantním dodavatelům pohonných hmot na německém trhu, koncernům Aral a Shell, podle jejichž cenové politiky se řídí i ostatní. "Miliony řidičů nesmějí být už drceni cenovou mocí několika petrochemických obrů," poznamenal k tomu Johannes Singhammer z konzervativního tábora kancléřky Angely Merkelové. Vládní poslanci chtějí podle Bildu návrh připravit po Velikonocích a ve Spolkovém sněmu ho nechat schválit po parlamentních prázdninách.

Ceny jednotlivých pump by měly být na internetu

S podobnou iniciativou přišla i východoněmecká spolková země Durynsko. Také její návrh, o němž bude dnes diskutovat Spolková rada, povoluje čerpacím stanicím zvyšovat cenu pohonných hmot jen jednou denně, jako je tomu například v Rakousku. Výrobcům a provozovatelům čerpacích stanic k tomu ukládá za povinnost zveřejňovat jejich ceny v internetové databázi, aby si motoristé mohli vybrat nejvýhodnější nabídku. Producentům navíc nařizuje dodávat konkurentům benzin a naftu za stejnou cenu, jakou nabízejí na vlastních pumpách.

Rekordní ceny i v Česku:

Ceny pohonných hmot se v uplynulém týdnu zvýšily na nová maxima. V porovnání s předchozím týdnem nafta zdražila o šest haléřů na průměrných 37,24 koruny za litr. Cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 vzrostla o 31 haléřů na 37,26 koruny za litr.

Bezolovnatý benzin Special 91 podražil o 38 haléřů na 37,17 Kč/l. Cena plynu LPG se v porovnání s předchozím týdnem zvýšila o osm haléřů na 18,46 Kč za litr.

Několik spolkových zemí už předem avizovalo, že tento návrh podporuje. "Tyto výrazné výkyvy cen na trhu s pohonnými hmotami se těžko sledují a mezi spotřebiteli a podnikateli kvůli tomu roste nespokojenost," prohlásila bavorská ministryně pro evropské záležitosti Emilia Müllerová.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Cena nejprodávanějšího benzinu Super E5, který odpovídá českému Naturalu 95, už na většině míst Německa dosáhla hranice 1,70 eura (42 Kč) za litr.

Stejné množství dieselu vyjde zhruba na 1,53 eura (37,90 Kč). Březen tak byl nejdražším měsícem na německých čerpacích stanicích v historii.

Autoklub AvD už varoval, že cena benzinu by zanedlouho mohla prolomit i hranici dvou eur za litr, pokud vláda urychleně nezasáhne.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz