Sobota 4. července 2020svátek má Prokop 25 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Němci budou trénovat nezaměstnané Španěly

Španělé před úřadem práce | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Španělé před úřadem práce | foto: ČTK

Španělsko se potýká s extrémní nezaměstnaností. Bez práce je polovina mladých Španělů, a Němci proto přišli s návrhem, že by nezaměstnaní mohli získávat pracovní zkušenosti v jejich firmách a později získat lepší uplatnění.

Španělský ministr školství Jose Ignacio Wert podepsal minulý čtvrtek ve Stuttgartu dohodu se svým německým protějškem, že německé firmy budou přijímat více Španělů na školení, informoval server BBC.

ČTĚTE TAKÉ:

Bez práce je každý druhý mladý Španěl

Podle ministra Werta se Španělé musejí od Německa naučit, jak zlepšit své pracovní schopnosti. Nezaměstnanost mladých ve Španělsku vzrostla na 52 procent, což je nejvyšší míra v celé EU.

"Chceme, aby Německo bylo naším průvodcem v pracovním tréninku," svěřil se španělský ministr německému listu Frankfurter Allgemeine. "Máme 1,5 milionu univerzitních studentů a 270 tisíc studentů navštěvuje odborné školy," řekl Wert a dodal, že studenti se na školách učí převážně teorii a v praktických zkušenostech zaostávají, stejně jako v jazykových znalostech. 

Německý duální vzdělávací systém, který kombinuje pracovní praxi se studiem, považují ostatní země za rozhodující faktor úspěchu německého vývozu.

Německo podpoří vzdělávací výměnu

Německá ministryně školství Annette Schavanová potvrdila, že Německo bude podporovat vzdělávací výměnu mezi Španělskem a pomůže Madridu vybudovat vlastní duální systém vzdělávání. Německé firmy působící ve Španělsku dostanou za úkol najímat a trénovat více mladých Španělů.

Německo má 7,9 % mladých nezaměstnaných

Nezaměstnanost mladých v Německu se pohybuje kolem 7,9 procenta. Je to jedna z nejnižších hodnot ze zemí EU.

Schavanová také zdůraznila, že v Německu čeká na Španěly spousta výborných pracovních příležitostí, nicméně profesní trénink by se podle ní měl co nejdříve zavést jak ve Španělsku, tak v dalších zemích, kde dosud negunguje.

Ministr práce s 'pracovní turistikou' nesouhlasí

Vůči návrhu ministryně školství zůstává skeptický ministr práce německého regionu Severní Porýní-Westfálsko Guntram Schneider. Jako člen opoziční Sociálnědemokratické strany (SPD) argumetuje tím, že zvláště některé části Německa nemají  tréninkových míst pro mladé lidi bez práce dostatek.

ČTĚTE DÁLE:

Schneider tvrdí, že mnoho praktikantů nakonec vezme práci, pro kterou nebyli zaškolováni, navíc 'turistika' za zlepšením pracovních schopností v rámci Evropské unie není podle něj nejlepší cestou, jak zatočit s nezaměstnaností, svěřil se televizní stanici ARD.  

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?
Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?

Skladba jídelníčku batolete je důležitější, než by se nám mohlo zdát. Právě v rané fázi života vznikají stravovací návyky, které budou dítě provázet do dospělosti.