16. července 2012 18:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Němci budou trénovat nezaměstnané Španěly

Španělé před úřadem práce | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Španělé před úřadem práce | foto: ČTK

Španělsko se potýká s extrémní nezaměstnaností. Bez práce je polovina mladých Španělů, a Němci proto přišli s návrhem, že by nezaměstnaní mohli získávat pracovní zkušenosti v jejich firmách a později získat lepší uplatnění.

Španělský ministr školství Jose Ignacio Wert podepsal minulý čtvrtek ve Stuttgartu dohodu se svým německým protějškem, že německé firmy budou přijímat více Španělů na školení, informoval server BBC.

ČTĚTE TAKÉ:

Bez práce je každý druhý mladý Španěl

Podle ministra Werta se Španělé musejí od Německa naučit, jak zlepšit své pracovní schopnosti. Nezaměstnanost mladých ve Španělsku vzrostla na 52 procent, což je nejvyšší míra v celé EU.

"Chceme, aby Německo bylo naším průvodcem v pracovním tréninku," svěřil se španělský ministr německému listu Frankfurter Allgemeine. "Máme 1,5 milionu univerzitních studentů a 270 tisíc studentů navštěvuje odborné školy," řekl Wert a dodal, že studenti se na školách učí převážně teorii a v praktických zkušenostech zaostávají, stejně jako v jazykových znalostech. 

Německý duální vzdělávací systém, který kombinuje pracovní praxi se studiem, považují ostatní země za rozhodující faktor úspěchu německého vývozu.

Německo podpoří vzdělávací výměnu

Německá ministryně školství Annette Schavanová potvrdila, že Německo bude podporovat vzdělávací výměnu mezi Španělskem a pomůže Madridu vybudovat vlastní duální systém vzdělávání. Německé firmy působící ve Španělsku dostanou za úkol najímat a trénovat více mladých Španělů.

Německo má 7,9 % mladých nezaměstnaných

Nezaměstnanost mladých v Německu se pohybuje kolem 7,9 procenta. Je to jedna z nejnižších hodnot ze zemí EU.

Schavanová také zdůraznila, že v Německu čeká na Španěly spousta výborných pracovních příležitostí, nicméně profesní trénink by se podle ní měl co nejdříve zavést jak ve Španělsku, tak v dalších zemích, kde dosud negunguje.

Ministr práce s 'pracovní turistikou' nesouhlasí

Vůči návrhu ministryně školství zůstává skeptický ministr práce německého regionu Severní Porýní-Westfálsko Guntram Schneider. Jako člen opoziční Sociálnědemokratické strany (SPD) argumetuje tím, že zvláště některé části Německa nemají  tréninkových míst pro mladé lidi bez práce dostatek.

ČTĚTE DÁLE:

Schneider tvrdí, že mnoho praktikantů nakonec vezme práci, pro kterou nebyli zaškolováni, navíc 'turistika' za zlepšením pracovních schopností v rámci Evropské unie není podle něj nejlepší cestou, jak zatočit s nezaměstnaností, svěřil se televizní stanici ARD.  

rkaŠárka Bláhová