19. listopadu 2009 10:31 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Němci chtějí pracovat jen 3,5 dne v týdnu. Platy jim mají doplatit firmy

Němečtí odboráří IG Metall stávkují často. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Němečtí odboráří IG Metall stávkují často. | foto: ČTK

BERLÍN Předáci německého odborového svazu IG Metall budou v jednání o mzdách na rok 2010 usilovat v první řadě o zabezpečení pracovních míst. Ve mzdových požadavcích chtějí být podstatně mírnější než v minulosti. Německému deníku Die Welt to potvrdil představitel odborů Oliver Burkhard.

Podle odborářů by měl pracovní týden klesnout na 28 hodin. Zaměstnavatelé by přitom měli přispět k vyrovnání v rozdílech mezi současnými a budoucími příjmy pracovníků.

Podle Bukharda dosavadní práce na zkrácený úvazek nestačí. "Potřebujeme nové řešení, na kterém se budou podílet všecky tři zúčastněné strany: zaměstnavatelé, zaměstnanci a spolková vláda. Stát by měl přispět tím, že nezdaní vyrovnávací příspěvek od zaměstnavatele a nebude z něho vyžadovat odvody," uvedl odborář.

IG Metall zastupuje přes 3,2 milionu zaměstnanců německých metalurgických a strojírenských podniků jako je například Volkswagen, BMW nebo výrobce Mercedesů Daimler. Mzdové dohody, které IG Metall podepíše, se tak v Německu často používají jako šablona pro ostatní ekonomické sektory. Například loni odbory požadovaly zvýšení platů o osm procent, kvůli "tíživé hospodářské situaci" ale nakonec přistoupily na zvýšení o 4,2 procenta.

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.