8. dubna 2009 11:47 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Němci do šrotovného nalijí další miliardy

Zavedení šrotovného výrazně posílilo poptávku po automobilech v Německu, z čehož těží rovněž česká Škoda Auto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zavedení šrotovného výrazně posílilo poptávku po automobilech v Německu, z čehož těží rovněž česká Škoda Auto. | foto: ČTK

BERLÍN Německá vláda schválila navýšení finančních prostředků určených na takzvané šrotovné na pět miliard eur z dosavadních 1,5 miliardy eur. Zavedení šrotovného výrazně posílilo poptávku po automobilech v Německu, z čehož těží rovněž česká Škoda Auto.

Německá vláda v letošním roce začala vyplácet bonus 2500 eur (téměř 70.000 korun) za koupi nového energeticky úsporného automobilu a za sešrotování nejméně devět let starého vozu. Většina z původně vyčleněných peněz na toto opatření, jež by mělo po novém navýšení trvat do konce letošního roku, již byla vyčerpána.

Prodej nových automobilů v Německu se v březnu díky šrotovnému meziročně zvýšil o 40 procent na zhruba 401.000 vozů. Podobná vládní opatření podpořila poptávku po automobilech i v dalších evropských zemích. Ve Francii se v březnu prodej aut zvýšil zhruba o osm procent a mírný nárůst zaznamenala rovněž poptávka v Itálii.

Výzkumná firma J.D. Power and Associates v lednu předpověděla, že prodej automobilů v celé Evropě by se měl v letošním roce snížit o zhruba 15 procent.

ČTK
r.r --- Absurdistan pokracuje. 15:00 8.4.2009
ALOIS.AMERICAN SROTOVNE HURA DO NEMECKA 13:25 8.4.2009