Úterý 7. dubna 2020svátek má Heřman, Hermína 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Němci doplácejí na svůj strach z Čechů a Poláků

německá vlajka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy německá vlajka | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

BERLÍN/PRAHA Na vládu Angely Merkelové, která v poslední době čelí výpadům ze všech stran a především kritice hospodářského vývoje v zemi, se snesla další kritika. Německo totiž podle nové studie zcela promarnilo výhody, které mohlo mít z otevření pracovního trhu Čechům, Slovákům a Polákům.

 Podle studie Německého institutu pro hospodářský výzkum (DIW) a výzkumného ústavu budoucnosti práce (IZA), která mapuje vývoj na pracovním trhu Evropské unie po jejím rozšíření na východ, přetrvávající uzavření pracovního trhu německé ekonomice výrazně škodí.

„V cílových zemích nejsou v tomto směru žádné negativní efekty – ani pro pracovní trh, ani pro sociální stát. Naopak, země, které se již otevřely, profitovaly z rozšíření unie nejvíc,“ upozorňuje ředitel DIW Klaus Zimmermann. Na rozdíl od Německa využila rozšíření EU nejlépe například Británie a Irsko.

Tam přišli brzy mladí a často vysoce kvalifikovaní lidé z východní Evropy, kteří přispěli k ekonomickému růstu a zaplnili mezery na pracovním trhu. „Nezjistili jsme, že by přistěhovalci z nových unijních států vytlačili domácí zaměstnance, že by tlačili na jejich platy, nebo že by byli ve větší míře závislí na státních dávkách ve srovnání s domácím obyvatelstvem,“ tvrdí ředitel DIW Klaus Zimmermann.

Příliš přísná pravidla
Přední ekonomický institut v zemi proto nyní kritizuje především politiku ministra práce Olafa Scholze. Ten v květnu oznámil, že Německo nakonec využije celé sedmileté přechodné období, které je maximálně možné a svůj pracovní trh neotevře lidem z nových členských zemí EU až do roku 2011.

Svůj krok obhajuje německá vláda tím, že v zemi jsou vážné problémy s nezaměstnaností, a proto bylo nezbytné omezení prodloužit. Vedle Německa má tak přísná pravidla již jen Rakousko.
Ostatní země EU svůj trh práce již otevřely i nováčkům.

Scholz ovšem kritiku odmítá a tvrdí, že od začátku roku je Německo otevřené vysoce kvalifikovaným lidem s vysokoškolským vzděláním. To ale není podle expertů dostatečné a stále hlasitěji upozorňují, že se jedná o chybu, na kterou Německo doplatí.

Podle Zimmermanna se kvůli negativním signálům, které Německo v tomto ohledu vysílá, nejen nekvalifikovaní lidé, ale i vysokoškolští odborníci z východní Evropy budou i v budoucnu raději orientovat na Irsko či Velkou Británii.

I navzdory recesi, kterou německá ekonomika nyní prochází, je podle studie potřeba pracovní trh otevřít.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Advantage Consulting, s.r.o.
PROJEKTANT/KA TRADIČNÍCH STAVEB

Advantage Consulting, s.r.o.
Liberecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 45 000 Kč