4. listopadu 2009 12:20 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Němci jsou rozladění a chtějí vrátit peníze, Opel zůstane Američanům

Německo chce, aby GM schválil prodej Opelu tento týden, a to nejlépe kanadské skupině Magna International. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německo chce, aby GM schválil prodej Opelu tento týden, a to nejlépe kanadské skupině Magna International. | foto: AFP

BERLÍN Němečtí politici jsou rozladěni z rozhodnutí americké automobilky General Motors nechat si svou evropskou součást Adam Opel. Německý ministr hospodářství Rainer Brüderle očekává, že Američané co nejdříve předloží plán restrukturalizace Opelu a jeho sesterské značky Vauxhall. Ministr také řekl, že americká automobilka vrátí peníze, které Německo do Opelu vložilo, aby pomohlo firmě z problémů.

Brüderle dnes rozhodnutí General Motors ostře kritizoval. O budoucnosti Opelu se totiž jednalo v podstatě od začátku letošního roku a už bylo v zásadě rozhodnuto, že automobilku převezme konsorcium v čele s kanadským výrobcem autodílů Magna International a ruskou bankou Sberbank.

Konsorcium mělo získat 55 procent akcií Opelu, rozhodnutí americké firmy je ale podle pozorovatelů nečekaným a trpkým koncem celé ságy.

Německá vláda byla srozuměna s tím, že novému majiteli s revitalizací Opelu pomůže. Berlín byl v září připraven poskytnout konsorciu v čele s Magnou finanční pomoc v objemu 4,5 miliardy eur (asi 118,3 miliardy Kč). Německá vláda zatím poskytla Opelu překlenovací úvěr 1,5 miliardy eur.

"Ty peníze, které patří daňovým poplatníkům, dostaneme zpět," řekl dnes Brüderle novinářům v Berlíně. Postup americké automobilky vůči Opelu přitom označil za zcela nepřijatelný. Podle ministra hospodářství spolkové země Durynsko Jürgena Reinholze už General Motors naznačil, že peníze vrátí do konce listopadu. V Durynsku má Opel jeden ze svých závodů.

Lidovky.cz, ČTK