7. listopadu 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Němci odmítli šmírování řidičů kamerami na mýtných branách

Mýtná brána. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mýtná brána. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

BERLÍN Německá policie zatím přístup k informacím z mýtných bran na dálnicích nezíská. Návrh konzervativní unie CDU/CSU odmítli zástupci sociální demokracie (SPD), která s konzervativci vede jednání o vytvoření vlády. Ministr vnitra Hans-Peter Friedrich návrh zdůvodňoval tím, že by se policii usnadnilo pátrání po zločincích.

"Pro bezpečnostní úřady je důležité, aby mohly zločince účinně sledovat," řekl před dnešním jednáním zástupců CDU/CSU a SPD Friedrichův mluvčí. Přístup k informacím z mýtného systému by podle něj zjednodušil policii práci, umožnil by jí sledovat pohyb podezřelých a zločinců a rychleji je dopadnout.

Český návrh

Využívání mýtných bran k policejním účelům zvažovala v minulosti i Česká republika. V roce 2006 se spekulovalo, že by se brány využily k úsekovému měření rychlosti nebo k pátrání po ukradených vozidlech. Návrh ale kritizovali ochránci soukromí a nakonec se neuskutečnil.

SPD ale návrh odmítla. Podle socialistů zákonodárci v minulosti zcela úmyslně zakázali poskytování údajů z mýtných bran policii, aby zabránili jejich zneužití.

Mýtné brány pokrývají v Německu 12 800 kilometrů dálnic a automaticky sbírají informace o všech projíždějících vozidlech. Získané informace ale slouží výhradně k vybírání mýtného od nákladních vozidel.

Využití informací z mýtných bran policií výslovně zakázal už zákon z roku 2005, který stanovil současnou formu německého mýtného systému. Na jeho základě jsou sebraná data převáděna přes zabezpečené servery a automaticky mazána, pokud nejsou nutné pro vyúčtování mýtného.

Proti Friedrichovu návrhu se ve středu postavili i odborníci na ochranu osobních údajů. Soukromí je v Německu dlouhodobě velmi silné téma a Němci jsou na jeho narušování citliví.

Lidovky.cz, ČTK