Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 17 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Němci odmítli šmírování řidičů kamerami na mýtných branách

Mýtná brána. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mýtná brána. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

BERLÍN Německá policie zatím přístup k informacím z mýtných bran na dálnicích nezíská. Návrh konzervativní unie CDU/CSU odmítli zástupci sociální demokracie (SPD), která s konzervativci vede jednání o vytvoření vlády. Ministr vnitra Hans-Peter Friedrich návrh zdůvodňoval tím, že by se policii usnadnilo pátrání po zločincích.

"Pro bezpečnostní úřady je důležité, aby mohly zločince účinně sledovat," řekl před dnešním jednáním zástupců CDU/CSU a SPD Friedrichův mluvčí. Přístup k informacím z mýtného systému by podle něj zjednodušil policii práci, umožnil by jí sledovat pohyb podezřelých a zločinců a rychleji je dopadnout.

Český návrh

Využívání mýtných bran k policejním účelům zvažovala v minulosti i Česká republika. V roce 2006 se spekulovalo, že by se brány využily k úsekovému měření rychlosti nebo k pátrání po ukradených vozidlech. Návrh ale kritizovali ochránci soukromí a nakonec se neuskutečnil.

SPD ale návrh odmítla. Podle socialistů zákonodárci v minulosti zcela úmyslně zakázali poskytování údajů z mýtných bran policii, aby zabránili jejich zneužití.

Mýtné brány pokrývají v Německu 12 800 kilometrů dálnic a automaticky sbírají informace o všech projíždějících vozidlech. Získané informace ale slouží výhradně k vybírání mýtného od nákladních vozidel.

Využití informací z mýtných bran policií výslovně zakázal už zákon z roku 2005, který stanovil současnou formu německého mýtného systému. Na jeho základě jsou sebraná data převáděna přes zabezpečené servery a automaticky mazána, pokud nejsou nutné pro vyúčtování mýtného.

Proti Friedrichovu návrhu se ve středu postavili i odborníci na ochranu osobních údajů. Soukromí je v Německu dlouhodobě velmi silné téma a Němci jsou na jeho narušování citliví.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker
Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker

Vyzkoušejte s námi lahodný, bezlepkový tapiokových puding Dr. Oetker. Stačí se zaregistrovat jako testerka a do komentářů odpovědět na otázku.