15. června 2012 10:04 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Němci neví, co s 25 tisíci prodavaček ze zkrachovalého Schleckeru

Jedna z uzavřených prodejen Schlecker | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jedna z uzavřených prodejen Schlecker | foto: Reuters

BERLÍN Krach donedávna největšího německého řetězce drogerií Schlecker, který by měl do konce měsíce v Německu zavřít všechny zbývající obchody, připravil o zaměstnání asi 25 000 prodavaček.

Německé úřady se nyní pro ně snaží najít uplatnění. Ministryně práce Ursula von der Leyenová už přišla s návrhy na jejich rekvalifikaci, aby mohly působit v mateřských školách nebo v pečovatelských ústavech pro seniory.

Do mateřských školek nebo domů pro seniory

Právě v těchto profesích se Německo dlouhodobě potýká s nedostatkem pracovních sil. Pomoc s rekvalifikací bývalých pracovnic Schleckeru už nabídla spolková agentura práce, a tuto myšlenku neodmítly ani odbory, podle nichž je šance na nalezení zaměstnání v oboru pro tyto ženy velmi malá.

ČTĚTE TAKÉ:

"Je to jen nabídka. Potěšilo by nás ale, kdyby ty, které budou shánět práci, ji využily," uvedla von der Leyenová. Iniciativu své kolegyně podpořila také ministryně pro rodinu Kristina Schröderová.

Levicová opozice však návrhy von der Leyenové kritizuje jako snahu vlády, jak se co nejrychleji a nejlevněji zbavit tohoto problému. "Vychovatelství je spojeno s velkou odpovědností a vyžaduje vysokou kvalifikaci. Paní von der Leyenová by proto neměla sázet na levná řešení," vzkázala jí místopředsedkyně sociální demokracie (SPD) Manuela Schwesigová. Nápad ministryně se nesetkal s nadšením ani u odborníků.

'Ženy ze Schleckeru na frontu'

Levicový berlínský list TAZ dokonce přišel se smyšlenou zprávou, podle níž chce von der Leyenová lákat propuštěné prodavačky do armády a už připravuje informační kampaň s názvem "Ženy ze Schleckeru na frontu".

Řetězec drogerií, který působil i na českém trhu, vyhlásil v lednu v Německu insolvenci. Jelikož se pro něj nepodařilo nalézt investora, odhlasovali největší věřitelé na začátku června jeho uzavření. Společnost už v březnu propustila přes 11 000 zaměstnankyň kvůli likvidaci více než 2000 prodejen po celé zemi. Na konci měsíce je bude následovat zbývajících 13.200 pracovnic.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

V Česku převzala drogerie Schlecker firma p. k. Solvent

České obchody Schlecker převzala nedávno tuzemská společnost p.k. Solvent (PKS), která v Česku zastřešuje síť drogerií TETA. Tuto transakci nyní posuzuje Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, neboť převzetím tohoto konkurenta se pozice PKS přiblíží k pětinovému podílu na domácím trhu s drogistickým zbožím.

P. k. Solvent zatím propouštění nechystá. "Podpis smlouvy s p. k. Solvent je pro zaměstnance Schleckeru dobrá zpráva. Schlecker má vážné finanční problémy, což by se jinak brzo dotklo  i  všech zaměstnanců. Pro vyřešení této složité situace udělá PKS maximum, našim okamžitým cílem je stabilizace podniku a pracovních míst. Zaměstnanci Schleckeru mají platné pracovní smlouvy a nic se pro ně v tuto chvíli nemění," říká David Vejtruba, ředitel pro značku a produkt společnosti p. k. Solvent.

Lidovky.cz, ČTK