Pondělí 28. září 2020Den české státnosti 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Němci se přou s Poláky o plyn, bojí se konkurence Nord Streamu

Plynovod | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plynovod | foto: Shutterstock

VARŠAVA/PRAHA Polsko a Německo se dostalo do sporu kvůli zemnímu plynu. Polsko chce do roku 2014 zprovoznit přístavní terminál pro dovoz zkapalněného zemního plynu. Projekt však začíná blokovat Německo, které požaduje další posouzení dopadu stavby na životní prostředí.

Podle Poláků je však za německým odporem jiný motiv - konkurenční boj. Upozornil na to polský deník Gazeta Prawna.

Polsko chce postavit terminál v přístavu Svinoústí, který se nachází u polsko-německé hranice u ústí řeky Odry do Baltského moře. Jen o 50 kilometrů dál na západ, u německého Greifswaldu, má přitom končit plynovod Nord Stream, který do střední Evropy po roce 2012 přivede 55 miliard metrů krychlových ruského zemního plynu.

Jeho výstavba byla odstartována letos v dubnu. Právě Nord Streamu by polský plynový terminál mohl konkurovat.

Z Berlína přišel požadavek na přeshraniční posouzení dopadů terminálu na životní prostředí. Původnímu oznámení polské plynárenské společnosti Gaz-System, že nové zařízení nebude mít dopad na přírodu a obyvatele za německými hranicemi, Němci nevěří.

Náměstek polského ministra státního pokladu Mikolaj Budzanowski odhadl, že přeshraniční posuzování by zpozdilo dokončení terminálu nejméně o dva roky.

Dokud nebude studie o dopadu stavby na přírodu v ústí Odry hotová, Němci budou blokovat evropské dotace pro terminál. Evropská komise již loni přislíbila, že na tuto polskou investici poskytne příspěvek ve výši 80 milionů eur.

Rozhodnutí o poskytnutí či zamítnutí dotace má v Bruselu padnout do konce září. "V nejhorším případě bychom terminál postavili bez evropské dotace," dodává Budzanowski.

Poláci se domnívají, že hlavním motivem německého odporu k investici ve Svinoústí je konkurenční vztah k plynovodu Nord Stream. Dovoz z arabského Kataru do terminálu Svinoústí má pokrýt až jednu třetinu polské spotřeby zemního plynu a snížit energetickou závislost země na Rusku.

Na výstavbě se má podílet konsorcium italských, francouzských, kanadských a polských společností. Náklady mají být 2,95 miliardy zlotých, tedy 18 miliard korun.

Pastrňák i Kvitová. Sportovní hvězdy skupují v Praze luxusní nemovitosti

Obchody v době+  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Rezidence na Smíchově, byty v Karlíně nebo na Vinohradech. To je jen malý výčet nemovitostí, které vlastní české...

Doba prsatá. Odhalená ňadra jako důkaz měnícího se světa kolem nás

Obchody v době+  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Až se teď v létě vydáte k vodě, rozhlédněte se kolem sebe. Jedním z dokladů změn světa kolem nás jsou proměny vzhledu...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Obchody v době+  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech
Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech

Do 30. 9. 2020 z každého zakoupeného produktu Lovela Baby půjdou 3 Kč na pomoc azylových domů Armády spásy.