Středa 5. srpna 2020svátek má Kristián 22 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Němci se přou s Poláky o plyn, bojí se konkurence Nord Streamu

Plynovod | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plynovod | foto: Shutterstock

VARŠAVA/PRAHA Polsko a Německo se dostalo do sporu kvůli zemnímu plynu. Polsko chce do roku 2014 zprovoznit přístavní terminál pro dovoz zkapalněného zemního plynu. Projekt však začíná blokovat Německo, které požaduje další posouzení dopadu stavby na životní prostředí.

Podle Poláků je však za německým odporem jiný motiv - konkurenční boj. Upozornil na to polský deník Gazeta Prawna.

Polsko chce postavit terminál v přístavu Svinoústí, který se nachází u polsko-německé hranice u ústí řeky Odry do Baltského moře. Jen o 50 kilometrů dál na západ, u německého Greifswaldu, má přitom končit plynovod Nord Stream, který do střední Evropy po roce 2012 přivede 55 miliard metrů krychlových ruského zemního plynu.

Jeho výstavba byla odstartována letos v dubnu. Právě Nord Streamu by polský plynový terminál mohl konkurovat.

Z Berlína přišel požadavek na přeshraniční posouzení dopadů terminálu na životní prostředí. Původnímu oznámení polské plynárenské společnosti Gaz-System, že nové zařízení nebude mít dopad na přírodu a obyvatele za německými hranicemi, Němci nevěří.

Náměstek polského ministra státního pokladu Mikolaj Budzanowski odhadl, že přeshraniční posuzování by zpozdilo dokončení terminálu nejméně o dva roky.

Dokud nebude studie o dopadu stavby na přírodu v ústí Odry hotová, Němci budou blokovat evropské dotace pro terminál. Evropská komise již loni přislíbila, že na tuto polskou investici poskytne příspěvek ve výši 80 milionů eur.

Rozhodnutí o poskytnutí či zamítnutí dotace má v Bruselu padnout do konce září. "V nejhorším případě bychom terminál postavili bez evropské dotace," dodává Budzanowski.

Poláci se domnívají, že hlavním motivem německého odporu k investici ve Svinoústí je konkurenční vztah k plynovodu Nord Stream. Dovoz z arabského Kataru do terminálu Svinoústí má pokrýt až jednu třetinu polské spotřeby zemního plynu a snížit energetickou závislost země na Rusku.

Na výstavbě se má podílet konsorcium italských, francouzských, kanadských a polských společností. Náklady mají být 2,95 miliardy zlotých, tedy 18 miliard korun.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Ze života: Rakovina prsu může bolet nejen v pozdním stádiu
Ze života: Rakovina prsu může bolet nejen v pozdním stádiu

Ráda bych s vámi sdílela svůj příběh o tom, že rakovina bolet může. A doufám, že to alespoň jedné váhající může pomoct s rozhodováním, jestli jít...