Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Němci si investice v Česku pochvalují, vadí jim však korupce

Třetina veškerého vývozu z Česka jde právě k německým sousedům a každým rokem... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Třetina veškerého vývozu z Česka jde právě k německým sousedům a každým rokem... | foto: Shutterstock

PRAHA Němečtí investoři předpovídají české ekonomice stagnaci, na své vlastní aktivity v tuzemsku ale nahlížejí s mírným optimismem a opět hodnotí Česko jako nejatraktivnější zemi pro podnikání ve střední a východní Evropě. Vyplývá to z průzkumu Česko-německé obchodní a průmyslové komory mezi 180 převážně německými podniky působícími v Česku.

Aktuální hospodářskou situaci hodnotí dvě třetiny respondentů jako uspokojivou a devět procent ji označuje jako dobrou. Třetina dotázaných podniků ji nicméně hodnotí jako špatnou, což ve srovnání s rokem 2012 představuje zhoršení o deset procentních bodů.

Ani vyhlídky na letošní rok nejsou příliš optimistické. Více než třetina oslovených podniků počítá s dalším poklesem české ekonomiky. Přes 50 procent respondentů očekává stabilní podmínky a 14 procent zlepšení hospodářské situace. V exportní oblasti předpokládá 40 procent oslovených firem i nadále pozitivní vývoj.

Korupce, úřady a tendry

Na chvostu žebříčku se stejně jako v uplynulých letech umístila korupce, hospodářská kriminalita a postup při zadávání veřejných zakázek.

Špatné hodnocení dostala také právní jistota a státní správa. U politické stability se výsledek v porovnání s rokem 2012 ještě zhoršil.

"Hrozící nedostatek odborných pracovních sil, nejistota v právním systému a obecně nízká důvěra ve státní správu oslabují konkurenceschopnost českého hospodářství," shrnuje Bernard Bauer.

Při hodnocení vlastních obchodních aktivit počítá zhruba třetina podniků se zlepšením a jen 16 procent se zhoršením situace.

"Je potěšující, že oslovené podniky hodnotí budoucí vývoj vlastních podnikatelských aktivit o poznání lépe než všeobecnou hospodářskou situaci. To mi dodává optimismu, protože prognózy našich členských firem bývaly většinou realistické," uvedl výkonný člen představenstva komory Bernard Bauer.

Také prognózy týkající se dalších investic a pracovních míst jsou s ohledem na situaci pozitivní. Vyhlídky jsou ve většině případů stabilní, téměř čtvrtina podniků plánuje další investice a zhruba pětina chce vytvořit nová pracovní místa.

Česko? Správná volba

Stejně jako v loňském roce je většina firem spokojená se svým rozhodnutím podnikat v Česku, na 84 procent dotázaných podniků by zde znovu investovalo. Téměř stejné hodnocení však tentokrát získalo i sousední Slovensko.

ČTĚTE TAKÉ:

Naopak investiční atraktivita Číny, která byla do průzkumu zařazena pro srovnání, v porovnání s rokem 2012 klesla. Rychlý odliv německých podniků z Česka do jihovýchodní Asie tedy v dohledné době zřejmě nehrozí.

Dosud byli zaměstnanci jednou z hlavních předností Česka pro německé investory. Budoucnost už prý ale tak růžově nevypadá. Zatímco úroveň akademického vzdělání byla v průzkumu hodnocena převážně pozitivně, pohybovalo se hodnocení odborného vzdělávání a dostupnosti odborných pracovníků pouze okolo průměru.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!