12. listopadu 2009 11:18 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Němci skupují pražské kanceláře, postarali se o realitní obchod roku

Kancelářská budova | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kancelářská budova | foto: Lidové noviny

PRAHA Německý realitní fond Deka Immobilien koupil od rakouské společnosti Sparkassen Immobilien kancelářský komplex Gemini v Praze na Pankráci. Hodnota transakce je 2,8 miliardy korun, čímž se stala dosavadním největším letošním obchodem na českém realitním trhu. Německý fond stojí i za druhou největší letošní transakcí s nemovitostmi v Česku. V únoru koupil v centru Prahy za 1,1 miliardy administrativní budovu Jungmannova Plaza.

Dnes to sdělila mezinárodní poradenská společnost King Sturge, která při transakci německý fond zastupovala.

DekaBank Goup

DekaBank Goup je největším poskytovatelem otevřených podílových realitních fondů v Německu. Její dvě investiční společnosti Deka Immobilien Investment a WestInvest Gesellschaft für Investmentfonds spravují nemovitosti v hodnotě více než 20 miliard eur (kolem 510 miliard korun).

"Koupě kancelářského projektu Gemini za 110 milionů eur je nejvýznamnější investiční transakcí letošního roku, která téměř zdvojnásobila objem realitních investic v roce 2009 na celkem 263 milionů eur," komentoval obchod ředitel české pobočky King Sturge Angus Wade.

Německý fond stojí i za druhou největší letošní transakcí s nemovitostmi v Česku. V únoru koupil v centru Prahy za 40 milionů eur (kolem 1,1 miliardy eur) administrativní budovu Jungmannova Plaza. První část komplexu Gemini byla dokončena v roce 2007, druhá fáze loni.

Developerem projektu byla společnost Immorent ČR, investorem a dosavadním majitelem rakouská Sparkassen Immobilien. Immorent již dříve uvedl, že výstavba obou budov stála přes dvě miliardy korun.

Projekt nabízí k pronájmu přibližně 40.000 kancelářských a maloobchodních ploch. K největším nájemcům kanceláří patří firmy Unipetrol, Volksbank, Novartis, Rossmann, Hill's Pet Nutrition, ProLogis nebo Newton Media.

ČTK, Lidovky.cz