4. května 2010 9:52 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Němci spustili podporu elektromobilů, do deseti let jich chtějí milion

Elektromobil (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektromobil (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

BERLIN Německá kancléřka Angela Merkelová společně s vedoucími představiteli německých automobilek a energetických podniků spustila plán, díky kterému by měl do roku 2020 po německých silnicích jezdit milion elektromobilů. Informovala o tom agentura AP.

Generální ředitel německé automobilky BMW Norbert Reithofer upozornil, že Německo má dobrou pozici k tomu, aby získalo vedoucí postavení na trhu s elektromobily. "Aby se tak stalo, musí naši političtí i průmysloví vůdci táhnout za jeden provaz," dodal.

Šéf Volkswagenu Martin Winterkorn vyzval vládu k poskytnutí více finančních prostředků na rozvoj elektromobilů a potřebné infrastruktury. Vláda by podle ně měla v Německu vytvořit síť dobíjecích stanic pro elektromobily a aktivně podporovat zavádění nových technologií.

Čtěte více:

Podle německého ministra dopravy Petera Ramsauera by však nyní bylo řešení otázky dotací předčasné. Elektromobily se podle něj musí stát natolik populárními, aby přilákaly zákazníky sami o sobě. Opoziční strany označily vládní iniciativu v této oblasti za pouhé divadlo, napsala agentura AP.

Více o elektromobilech:

Lidovky.cz, ČTK