17. března 2016 15:55 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Němci staví ostošest. Firmy v budování domů pohání i příliv uprchlíků

Uprchlíci. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Uprchlíci. Ilustrační foto. | foto: Reuters

BERLÍN Počet vydaných stavebních povolení na obytné budovy v Německu se loni vyšplhal na patnáctileté maximum. Zájem firem tlačí vzhůru rekordně nízké úrokové sazby i příliv uprchlíků.

Německé úřady loni vydaly povolení pro 309 tisíc obytných budov. Počet povolení tak stoupl o 8,4 procenta proti předchozímu roku a poprvé od roku 2000 překročil hranici 300 tisíc, uvedli německý statistický úřad.

Řada Němců podle agentury Reuters v důsledku levných půjček překonala tradiční averzi ke koupi vlastního bydlení. Někteří navíc považují nemovitosti za atraktivní investici.

ČTĚTE TAKÉ:

„Stavební aktivita se ubírá správným směrem. Stále to však nestačí,“ řekla agentuře Reuters německá ministryně výstavby Barbara Hendricksová. Problémy při hledání dostupného bydlení podle ní mají nejen rodiny s nízkými příjmy, ale čím dal častěji také rodiny s průměrnými příjmy.

„Poptávku po bydlení navíc zvyšuje silný příliv uprchlíků. Proto potřebujeme nejméně 350 tisíc nových domů ročně,“ uvedla ministryně.

Ještě před zesílením uprchlické vlny loni v létě se odhadovalo, že v městských oblastech Německa chybí zhruba 800 tisíc dostupných bytů. Ceny nemovitostí a nájmy ve velkých městech, například v Berlíně, Hamburku a Mnichově, kvůli převisu poptávky nad nabídkou výrazně rostou.

Německý parlament bude v pátek jednat o vládním návrhu zákona, který by investorům poskytl daňové úlevy v případě, že by stavěli byty v oblastech, kde podle úřadů panuje jejich největší nedostatek. Předpokládá se, že tyto úlevy by vedly k výstavbě až 10 tisíc bytů.

Stavební sektor se na hrubém domácím produktu Německa podílí zhruba čtyřmi procenty a zaměstnává kolem 2,5 milionu lidí.

ČTK