Pondělí 6. července 2020Den upálení mistra Jana Husa 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Němci už Řecko odepsali, v eurozóně je nechtějí

Řecká krize | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecká krize | foto: Shutterstock

BRUSEL Pouze čtvrtina obyvatel Německa si myslí, že by Řecko mělo zůstat v eurozóně anebo dostávat další finanční pomoc od svých partnerů. Ukázal to průzkum, který si nechal udělat britský ekonomický list Financial Times ve spolupráci se společností Harris.

Jednoznačný verdikt veřejnosti tak jen podtrhuje dilema, se kterým se musí vyrovnat kancléřka Angela Merkelová, na kterou část evropských činitelů tlačí, aby dala Aténám víc času na reformy.

ČTĚTE TAKÉ:

Nálada mezi německými občany přitom ostře kontrastuje s postojem Italů a Španělů, kteří ani zdaleka nejsou tak jednoznační v názoru, že by Řecko mělo eurozónu opustit. Protichůdný postoj mezi občany jednotlivých zemí eurozóny patrně bude velkým problémem pro evropské lídry, kteří se tento měsíc opět pokusí najít odpověď na otázku, zda má Řecko dostat na zavedení reforem víc času, než původně slíbilo.

Někteří evropští činitelé odhadují, že od února, kdy se Řecko na plnění podmínek pomoci dohodlo, už zaostává až o 20 miliard eur. To je částka, o kterou podle původního harmonogramu měl být snížen deficit. Rozhodnutí, jak tento skluz dohnat, musí padnout dřív, než věřitelé vyplatí další část úvěru v objemu asi 31 miliard eur.

Španělé a Italové Řecku věří

Průzkum FT/Harris ukázal, že jen 26 procent Němců věří, že Řecko poskytnutou finanční pomoc někdy splatí. Naopak v Itálii takto odpovědělo 77 procent respondentů a ve Španělsku 57 procent. Téměř polovina Němců nepředpokládá, že je Řecko schopno svou ekonomiku zreformovat tak, aby už nebylo závislé na pomoci ze zahraničí. Naopak zhruba 88 procent Italů a 70 procent Španělů "spíše věří", že toho Řecko bude schopno.

Jiný postoj mají Francouzi: Jen asi 32 procent dotázaných si myslí, že by Řecko mělo z eurozóny odejít, zatímco v Německu takto odpovědělo zhruba 54 procent respondentů. Co se ale týče poskytnutí další finanční pomoci Řecku, zdráhají se Francouzi skoro stejně jako Němci.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...