Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Němci vozí nebožtíky do Česka. Pálí se tu rychleji

Urna - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Urna - ilustrační foto | foto: Shutterstock

HRUŠOVANY Společnost Vysočanské zahrady, která provozuje krematorium v malé obci Hrušovany na Chomutovsku, má už deset let mezi svými zákazníky pohřební služby z Německa. Důvodem, proč vozí Němci do Čech nebožtíky, je kromě nižší ceny za zpopelnění rychlost služby.

Hrušovanské krematorium je pravděpodobně jediným v Česku, které spolupracuje s německými pohřebními službami.

"Počet zákazníků máme zhruba stále stejný, jsou to stálí klienti, občas se objeví někdo nový," vysvětluje ekonom společnosti Vysočanské zahrady Jiří Klůfa. Krematorium ročně zpopelní asi 4500 těl, z toho 500 jich přivezou německé pohřební služby.

Důvodem, proč je české krematorium v Německu oblíbené, je cena za služby a rychlost. Za zpopelnění v Hrušovanech platí Češi i Němci zhruba 2400 korun.

Za dvě hodiny hotovo

V Německu se cena kremace pohybuje mezi 280 a 1600 eury (zhruba 7200 až 41.000 korun). Tak velké rozpětí je dáno tím, že mnoho krematorií není dostatečně vytíženo nebo nesplňuje nové imisní předpisy. Dalším důvodem je rychlost. V Německu se na kremaci čeká 14 dní, v Hrušovanech je podle Klůfy za dvě až dvě a půl hodiny hotovo.

Přeshraniční spolupráci zjednodušil vstup ČR do Evropské unie a schengenského prostoru. "Dříve jsme museli s urnami nejprve na celní správu, celníci je zaplombovali a dali do železné dózy, pak se teprve mohly vozit dál. Navíc cestu občas komplikovaly i fronty na hranicích," řekl Klůfa. Celníci ani cizinecká policie však ani tehdy do rakví nebo uren příliš nenahlíželi. "Přeci jen ten přirozený lidský strach před smrtí a vším, co je s ní spojené, fungoval," podotkl Klůfa.

Krematorium v Hrušovanech nechala místní radnice postavit v roce 1995. Obec je jeho stoprocentním vlastníkem.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....