24. srpna 2009 14:31 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Němci vyhrožují GM, chtějí znát majitele Opelu už tento týden

Německo chce, aby GM schválil prodej Opelu tento týden, a to nejlépe kanadské skupině Magna International. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německo chce, aby GM schválil prodej Opelu tento týden, a to nejlépe kanadské skupině Magna International. | foto: AFP

BERLÍN Šéf závodní rady Opelu Klaus Franz dnes vyzval americkou automobilku General Motors, aby německému podniku vybrala budoucího majitele ještě tento týden. Slíbil, že přijme výrazná opatření, pokud americký majitel Opelu nerozhodne.

Mluvčí německé vlády Ulrich Wilhelm dnes na běžné tiskové konferenci vlády dodal, že je kabinet připraven s americkou automobilkou dále jednat. Zároveň ale zdůraznil, že se vláda v této věci chce vyhnout jakékoli konfrontaci. Dodal, že chce tento týden pozvat k jednání i někoho ze správní rady GM.

Německo lobuje za jednoho ze zájemců

Německo chce, aby GM schválil prodej Opelu kanadské skupině Magna International. GM ale v pátek odmítl jmenovat Magnu jako vítěze tendru na převzetí Opelu a osud německé automobilky nechal viset ve vzduchu. Zájem o Opel má i finanční investor RHJ International sídlící v Bruselu.

"Došla nám trpělivost," řekl Franz ve vysílání rozhlasové stanice Deutschlandfunk. "Dosud jsme byli v klidu, snaživě jsme poslouchali a říkali připomínky, ale to teď skončilo. Pokud do konce týdne nepřijdou od General Motors žádné změny, budeme aktivní a přijdeme s velkolepými opatřeními," dodal.

Němečtí politici na nerozhodnost GM ve výběru investora reagovali o víkendu podrážděně. Opakovali přitom, že Magnu podporují nadále. Kabinet je přesvědčen, že Magna je pro Opel nejlepším řešením a zachrání v něm pracovní místa. Podnik zaměstnává kolem 25.000 lidí, připomněla agentura Reuters.

Lidovky.cz, ČTK