2. listopadu 2011 14:32 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Němci vzkazují do Řecka: Na další peníze si počkáte

Transparent řeckých demonstrantů hlásá: Nerozhazoval jsem s vámi peníze. Jsou mi tři roky. Proč bych vám měl platit? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Transparent řeckých demonstrantů hlásá: Nerozhazoval jsem s vámi peníze. Jsou mi tři roky. Proč bych vám měl platit? | foto: ČTK

BERLÍN Německo dnes zpochybnilo vyplacení už schválené části úvěru pro Řecko předtím, než se v zemi uskuteční nečekaně navržené referendum o přijetí nové finanční pomoci. Mluvčí německého ministra financí Martin Kotthaus řekl, že podle všeho stačí, když Atény dostanou nové peníze do půlky prosince.

"Ta tranše ještě vyplacena nebyla . . . Ještě uvidíme, jak se věci vyvinou. Podle všeho, co od Řecka víme, však není naléhavě nutné, aby ta splátka přišla dříve než v polovině prosince," řekl Kotthaus podle agentury Reuters.

ČTĚTE TAKÉ:

Eurozóna před dvěma týdny schválila uvolnění svého podílu 5,8 miliardy eur (146 miliard Kč) z osmimiliardové tranše prvního záchranného úvěru pro Řecko.

Zbytek představuje podíl Mezinárodního měnového fondu (MMF), který o uvolnění svého podílu ještě nerozhodl. Dosud se uvádělo, že Řecko musí nové peníze k vyrovnání splatných dluhopisů získat do poloviny listopadu.

Premiér šokuje Evropu

Řecký premiér Jorgos Papandreu v pondělí šokoval své partnery v zemích eurozóny a finanční trhy prohlášením, že nechá o přijetí nového balíku zahraniční finanční pomoci hlasovat v referendu. Jeho krok vyvolal pochyby o schůdnosti plánu na řešení dluhové krize, který evropský summit přijal minulý týden, a vyvolal strach z řeckého bankrotu a z rozšíření dluhové krize. S referendem se počítalo původně v lednu, ale podle posledních zpráv by se mohlo konat kolem poloviny prosince.

Rakouská ministryně financí Maria Fekterová dnes agentuře APA řekla, že Řecko "s vysokou pravděpodobností" novou tranši úvěru dostane. Dodala však, že by ráda slyšela, jak situaci Řecka hodnotí Mezinárodní měnový fond.

Evropská část inspektorů mezinárodních věřitelů se minulý měsíc po mnohatýdenní kontrole v Aténách vyslovila vůči řecké finanční situaci velmi kriticky, uvolnění úvěru však doporučila.

Lidovky.cz, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.