15. března 2011 12:13 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Němci začali konat: okamžitě odstavují nejstarší jaderné reaktory

Jaderná elektrárna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaderná elektrárna | foto: Lidové noviny

BERLÍN Německá kancléřka Angela Merkelová se dnes dohodla s premiéry pěti německých spolkových zemí, na jejichž území stojí jaderné elektrárny, na dočasném odstavení sedmi nejstarších bloků postavených před rokem 1980.

Trvat by mělo tři měsíce, během nichž chce německá vláda přezkoumat bezpečnost všech 17 jaderných elektráren v zemi.

Už včera oznámila kancléřka Angela Merkelová, že Německo na tři měsíce pozastaví prodloužení životnosti jaderných elektráren v zemi a prověří jejich bezpečnost. Proces prodlužování životnosti byl schválen v loňském roce.

On-line rozhovor

Podle Merkelové k tomu nebude potřeba měnit zákon, který prodloužení v průměru o 12 let umožnil a který vstoupil v platnost 1. ledna. O moratoriu jednala s provozovateli německých jaderných elektráren a s představiteli spolkových zemí, na jejichž území 17 německých reaktorů stojí. Reaktory Biblis A v Hesensku a Neckarwestheim I v Bádensku-Württembersku, které měly být podle původního plánu odpojeny v následujících třech měsících, ukončí podle kancléřky provoz okamžitě.

Ministr zahraničí Guido Westerwelle doplnil, že na prověřování bezpečnosti německých elektráren se bude podílet komise nezávislých expertů. "Při těchto bezpečnostních zkouškách nebudou žádná tabu," zdůraznila Merkelová.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!