Sobota 31. října 2020svátek má Štěpánka 13 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Němcová je podle šéfa odborů KOVO slabá. Sjezd bojkotuje Škoda

Předáci ČMKOS předseda Jaroslav Zavadil (vlevo), Václav Pícl, Josef Středula a Martin Fassmann. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předáci ČMKOS předseda Jaroslav Zavadil (vlevo), Václav Pícl, Josef Středula a Martin Fassmann. | foto: ČTK

HRADEC KRÁLOVÉ Šestý sjezd odborového svazu KOVO v Hradci Králové začal kvůli sporům bez delegátů z odborové organizace ve Škodě Auto Mladá Boleslav, která je s více než 19 tisíci členy největší odborovou organizací v Česku. Předseda svazu KOVO Josef Středula už se vyjádřil k případné nové premiérce Miroslavě Němcové, která je podle něj slabá a bude podléhat tlaku Miroslava Kalouska.

Z Mladé Boleslavi na sjezd přijelo sedm lidí, ale jen se statutem hosta. Delegátů sjezdu je kolem 170, veřejnosti je jednání uzavřeno. Svaz KOVO má asi 127 tisíc členů a je největším odborovým svazem v zemi.

Podle šéfa škodováckých odborů Jaroslava Povšíka se jím vedená organizace snaží dva roky bezúspěšně prosadit změny vedoucí k modernizaci, větší flexibilitě a akčnosti svazu. Svůj protestní postoj Boleslavští dosud dávali najevo pozdržováním plateb do svazové pokladny. Právě zpoždění s platbou pak bylo důvodem, proč odboráři z Mladé Boleslavi ztratili možnost mít na sjezdu delegáty.

Slabá Němcová

Případná nová vláda v čele s Miroslavou Němcovou  bude podle předsedy svazu KOVO Středuly slabá a skutečným premiérem bude ministr financí Miroslav Kalousek.

"V této době je to tak, že stínovým premiérem je pan ministr Kalousek. A teď už bude premiérem skutečným, protože si nemyslím, že paní předsedkyně Sněmovny Němcová je tak silná osobnost, že je schopná uřídit členy vlády, kteří tam momentálně jsou," řekl Středula. Vláda bude podle něj slabá podle toho, jak bude slabý premiér. Němcové si Středula váží, ale řízení exekutivy je podle něj pro jiný typ osob.

Důvěra lidí v pravicovou koalici se podle Středuly v posledních letech dostala na historická minima a nejvíce by zemi prospěly mimořádné volby.

"Lidé si povětšině myslí, že se vládní politici spíše zabývají sami sebou a nezabývají se problémy lidí. Nezabývají se nezaměstnaností a pokud ano, tak ji zlehčují," zkritizoval koalici Středula.

Podle předsedy svazu KOVO Josefa Středuly může sjezd rozhodnout o přeměně pozice Boleslavských z hosta na delegáta. To Povšík označil za problematické. "Nemáme mandát odspodu, nejsme zvolení základnou," řekl Povšík.

Celou situaci podle něj zavinil Josef Středula. "Nechtěl, abychom jeli ani jako hosté. Bojí se, že tam promluvíme o jeho praktikách a obrovské touze po předsedování a moci," řekl Povšík.

Středula, který na sjezdu hodlá kandidovat na předsedu do třetího funkčního období, označil Povšíkovy názory za příklad demokracie ve svazu. "Že existuje rozdílný pohled na nějakou věc, je v pořádku. Věřím, že se věci vyřeší ke spokojenosti odborového svazu. Mým přáním je, aby OS KOVO byl celistvý, včetně základní organizace Škody Auto Mladá Boleslav," řekl Středula.

Škoda hrozí odchodem

Povšík nevyloučil, že pokud nedojde ve svazu ke změnám, mohly by boleslavské odbory ze svazu odejít. "Pokud nám nenabídnou alternativu, z toho seskupení odejdeme," řekl. Škodovácké odbory by podle něj měly dostat pozici odpovídající jejich síle a členské základně.

Od sjezdu však Povšík vyřešení problému nečeká. Středula uvedl, škodovácké odbory již v minulosti měly možnost mít vliv na vedení svazu. Jaroslav Povšík podle něj v minulosti dostal dvakrát nabídku se stát členem předsednictva OS KOVO, ale odmítl. "Odstoupili i z rady OS KOVO," řekl Středula. K ochodu škodováků ze svazu podle něj nejsou důvody.

Odbory Škody Auto jsou z jednotlivých organizací největším zdrojem peněz pro centrálu svazu, každoročně jí z příspěvků od členů odvedou asi deset milionů korun. "Dva roky jsme ze svazu neodebírali žádné služby. Naopak my jsme dávali služby organizacím, které nás o to požádaly," řekl Povšík.

Jak nalákat do odborů bílé límečky?

Odbory Škoda by chtěly změnit právě systém příspěvků, stanovy svazu by prý měly na vývoj reagovat pružněji. Povšík uvedl, že v Německu jsou v odborech i vyšší manažeři. "U nás to nelze. Nemáme jim co nabídnout. Proč by měl manažer platit jedno procento (na příspěvcích z platu), když nebude chtít služby, ale chce být v naší komunitě," uvedl. Stávající stanovy prý neumožňují například udělat sekci takzvaných bílých límečků.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle Středuly si v otázce příspěvků může rozhodovat sama základní organizace. "Nic nebrání tomu, aby část příspěvku organizace členovi vrátila," uvedl Středula. Stanovy se podle něj mohou měnit, až na některé zvláštní paragrafy, průběžně.

"Důležité je předložit návrh. Problém je, když to nepředložíte," vzkázal Středula Boleslavským. Řada věcí ve stanovách se podle něj bude řešit právě na sjezdu, který potrvá až do soboty.

,

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...