29. července 2011 14:42 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Němcům se vrátila žízeň. Vypijí víc piva

V Mnichově po 177. začíná tradiční Oktoberfest. Slaví však již 200. výročí od svého vzniku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Mnichově po 177. začíná tradiční Oktoberfest. Slaví však již 200. výročí od svého vzniku. | foto: Reuters

BERLÍN V Německu letos po dlouhé době stoupla konzumace piva. V prvním pololetí ho prodaly německé pivovary na domácím trhu podle tamního statistického úřadu 41,4 milionu hektolitrů, což představuje nárůst 0,2 procenta oproti stejnému období předchozího roku.

Odborníci v tom však nevidí obrat trendu posledních let, kdy odbyt klesal zhruba o 1,5 procenta ročně, ale spíš důsledek nadprůměrně teplého jara.

Celkem německé pivovary od ledna do června podle statistiků prodaly 49,5 milionu hektolitrů zlatavého moku. To je o jedno procent víc než v prvním pololetí roku 2010. Na německý trh bylo určeno téměř 84 procent produkce tamních pivovarů.

Jedna ze světových pivařských velmocí tak poprvé od roku 2007 zaznamenala nárůst odbytu této chlouby německého potravinářského průmyslu. Němci proto věří, že se z loňského historického minima zvedne i průměrná spotřeba piva na osobu.

Oktoberfest 2010

Minulý rok každý z nich v průměru vypil 101,8 litru. Pokud se odečtou děti a mladí lidé do 16 let, tak na každého obyvatele Spolkové republiky připadalo přibližně 120 litrů.

Této statistice už dlouhá léta vévodí Češi, kteří v roce 2009 v průměru vypili přibližně 151 litrů piva na hlavu a rok. Také v Česku ale náruživost pro pěnivý mok v posledních letech klesá.

Může za to teplé jaro

Mírný nárůst konzumace piva v Německu však tamní odborníci přičítají klimaticky výjimečné první polovině roku. Letošní jaro totiž bylo druhé nejteplejší v historii zaznamenávání teplot v Německu od roku 1881.

"Rozhodně to souviselo s teplotami," tvrdí Jürgen Hammer ze Spolkového statistického úřadu.

VLASTNÍ PIVOVAR V GARÁŽI

Dokládá to podle něj i nárůst poptávky po osvěžujících nápojích s obsahem piva, jako je v Německu velmi populární radler (pivo s limonádou) nebo biercola. Ta za první pololetí letošního roku stoupla o 1,6 procenta na dva miliony hektolitrů.

Také němečtí výrobci piva nedělají zatím z pozitivních čísel statistiků příliš optimistické závěry. "Bylo by hezké, kdybychom po deštivém červenci zůstali na konci roku plus minus na nule," řekl dnešnímu vydání deníku Hamburger Abendblatt šéf Německého pivovarnického svazu Peter Hahn.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!