Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Jsme příliš dominantní, tvrdí německý exministr zahraničí

Evropa

  10:13
BERLÍN - Prosazování německého hospodářského modelu pro celou Evropskou unii ohrožuje samotnou podstatu osmadvacítky. V rozhovoru, který v pondělí zveřejnil týdeník Der Spiegel, to řekl bývalý německý ministr zahraničí Joschka Fischer. Problém vidí také v tom, že země eurozóny nemají společnou hospodářskou vládu.

Joschka Fischer foto: zeit.de

„Je jasně vidět, že většina ostatních zemí EU není připravena omezit svou národní suverenitu, aby tím umožnila německou hegemonii. Německá Evropa prostě nebude,“ řekl Fischer. Podle něj se ale v Německu o této otázce vůbec nediskutuje, což může způsobit vážné problémy na evropské úrovni.

ČTĚTE TAKÉ:

Komplikace podle Fischera způsobuje i to, že země eurozóny mají společnou měnovou politiku, ale nekoordinují svá rozhodování o rozpočtech. Chyby tohoto modelu zdůraznila hospodářská krize posledních let.

„Země eurozóny se vzdaly suverenity v otázce měny, ale ponechaly si suverenitu v otázce národních rozpočtů. Takové rozdělení ale může fungovat jen za dobrého počasí,“ řekl Fischer. „Pokud nemá přežití eura navěky záviset na šéfovi Evropské centrální banky, bude muset přijít společné spravování národních deficitů,“ dodal.

Rozhodující úlohu v takovém kroku by podle exministra zahraničí měly hrát Francie a Německo, žádná z těchto zemí ale není k takovému kroku připravena. „Francouzi mají strach, že přijdou o politickou suverenitu. A Němci mají strach o své peníze, bojí se společných evropských dluhopisů,“ řekl Fischer. „Pokud u toho obě strany zůstanou, pak se nepodaří krizi překonat a skončíme v dlouhodobé hospodářské stagnaci jako Japonsko,“ doplnil.

Autoři: ,

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...