25. února 2009 11:26 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Německá ekonomika padá o 2,1 procenta

Český premiér Mirek Topolánek a německá kancléřka Angela Merkelová na berlínském summitu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český premiér Mirek Topolánek a německá kancléřka Angela Merkelová na berlínském summitu | foto: Michal Doležal, ČTK

BERLÍN Německá ekonomika v posledním čtvrtletí klesla o 2,1 procenta a vykázala tak nejhorší výsledek od sjednocení země v roce 1990. Ekonomická krize prudce snížila poptávku po německém zboží v zahraničí. Výhled do letošního roku se nijak nelepší, špatná zpráva zasáhne i české exportéry.

Německá ekonomika od roku 1990 zatím nikdy nevykázala hlubší čtvrtletní pokles než o 1,2 procenta. V posledním čtvrtletí ji nejvíce srážel dolů pokles investic a zejména prudké zhoršení obchodní bilance.

Německý export se za čtvrtletí propadl o 7,3 procenta, nejvíce od roku 1991, a zahraniční obchod ubral z HDP rovné dva procentní body. "Německo v exportu reálně pociťuje světovou recesi," řekl agentuře Reuters ekonom Citigroup Jürgen Michels.

Německá ekonomika vykazuje pokles již tři čtvrtletí za sebou, což se jí naposledy stalo na přelomu let 2002 a 2003. Vláda pro celý tento rok čeká propad o 2,25 procenta po loňském růstu o 1,3 procenta. Od druhé světové války německá ekonomika za jeden rok nikdy neklesla více než o jedno procento.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!