Neděle 7. června 2020svátek má Iveta, Slavoj 18 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Německá ekonomika se propadá

Německá kancléřka Angela Merkelová jako Barbie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německá kancléřka Angela Merkelová jako Barbie. | foto: ČTK

BERLÍN Hrubý domácí produkt Německa v posledním čtvrtletí minulého roku podle předběžných údajů klesl o 2,1 procenta, což je nejhorší výsledek od sjednocení země v roce 1990. Analytici přitom předpovídali pokles "jen" 1,8 procenta. Ve stejnou dobu Německý spolkový sněm schválil největší balík opatření na stimulaci ekonomiky v poválečných dějinách Německa.

Poslední čtvrtletí minulého roku bylo již třetí v řadě, kdy největší evropská ekonomika vykazovala pokles. Jedná se tak o další nepříznivou zprávu pro české exportéry.

Špatná makroekonomická data přišla ve stejný den, kdy spolková rada schválila podporu ekonomiky v celkové výši 50 miliard eur. Největší balík opatření na stimulaci ekonomiky v poválečných dějinách Německa uvolní prostředky pro investice do infrastruktury, škol či moderních technologií a mírně sníží daňovou kvótu u daně z příjmů. Součástí balíčku je i takzvaná ekologická či "šrotovací" prémie, na kterou mohou lidé uplatňovat nárok už od poloviny ledna.

Druhá komora německého parlamentu, spolková rada, která zastupuje zájmy jednotlivých zemí, bude o balíčku hlasovat za týden. Už v listopadu přitom byl schválen první balíček v objemu přes 30 miliard eur.

Podle záznamů centrální banky německá ekonomika od roku 1990 zatím nikdy nevykázala hlubší čtvrtletní pokles než o 1,2 procenta. Zdroje z německé vlády už naznačily, že další pokles ekonomiky lze očekávat i v tomto čtvrtletí.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Senát chce jiný zdroj peněz pro výplatu příspěvku OSVČ i s.r.o | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Senát chce jiný zdroj peněz pro výplatu příspěvku OSVČ i s.r.o | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Senát chce jiný zdroj peněz pro výplatu příspěvku OSVČ i s.r.o | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!