13. února 2009 13:38 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Německá ekonomika se propadá

Německá kancléřka Angela Merkelová jako Barbie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německá kancléřka Angela Merkelová jako Barbie. | foto: ČTK

BERLÍN Hrubý domácí produkt Německa v posledním čtvrtletí minulého roku podle předběžných údajů klesl o 2,1 procenta, což je nejhorší výsledek od sjednocení země v roce 1990. Analytici přitom předpovídali pokles "jen" 1,8 procenta. Ve stejnou dobu Německý spolkový sněm schválil největší balík opatření na stimulaci ekonomiky v poválečných dějinách Německa.

Poslední čtvrtletí minulého roku bylo již třetí v řadě, kdy největší evropská ekonomika vykazovala pokles. Jedná se tak o další nepříznivou zprávu pro české exportéry.

Špatná makroekonomická data přišla ve stejný den, kdy spolková rada schválila podporu ekonomiky v celkové výši 50 miliard eur. Největší balík opatření na stimulaci ekonomiky v poválečných dějinách Německa uvolní prostředky pro investice do infrastruktury, škol či moderních technologií a mírně sníží daňovou kvótu u daně z příjmů. Součástí balíčku je i takzvaná ekologická či "šrotovací" prémie, na kterou mohou lidé uplatňovat nárok už od poloviny ledna.

Druhá komora německého parlamentu, spolková rada, která zastupuje zájmy jednotlivých zemí, bude o balíčku hlasovat za týden. Už v listopadu přitom byl schválen první balíček v objemu přes 30 miliard eur.

Podle záznamů centrální banky německá ekonomika od roku 1990 zatím nikdy nevykázala hlubší čtvrtletní pokles než o 1,2 procenta. Zdroje z německé vlády už naznačily, že další pokles ekonomiky lze očekávat i v tomto čtvrtletí.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!