Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Německá ekonomika se propadla o 10 procent, nejvíce v historii čtvrtletních měření

Zavřená cestovní kancelář v Německu (ilustrační foto)

Zavřená cestovní kancelář v Německu (ilustrační foto) foto: Reuters

Berlín - Německá ekonomika se v letošním druhém čtvrtletí kvůli koronavirové krizi propadla ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 10,1 procenta. Zaznamenala tak nejvýraznější pokles od roku 1970, kdy se začaly čtvrtletní údaje sledovat. Oznámil to ve čtvrtek spolkový statistický úřad. Pokles byl výraznější, než očekávali analytici.
  10:26

Ekonomové podle agentury Reuters předpokládali, že hrubý domácí produkt (HDP) Německa se ve druhém čtvrtletí sníží o devět procent.

Reprodukční číslo v Německu stouplo na 1,42. Máme to pod kontrolou, zní od kancléře. Rusko se drží pod hranicí 1

Tempo hospodářského poklesu za první čtvrtletí statistický úřad zpřesnil na dvě procenta, zatímco původně hlásil 2,2 procenta.

Pandemie nemoci covid-19 výrazně zasáhla spotřebitelské výdaje, podnikové investice i zahraniční obchod. V meziročním srovnání se HDP Německa propadl o 11,7 procenta, zatímco analytici očekávali pokles o 11,3 procenta.

Evropská komise tento měsíc předpověděla, že německá ekonomika letos klesne o 6,3 procenta. Na příští rok už počítá s růstem, který odhaduje na 5,3 procenta. Německo je největší ekonomikou v Evropě a zároveň největším obchodním partnerem České republiky.

Lidí bez práce překvapivě ubylo

Počet lidí bez práce v Německu v červenci podle předběžných a sezonně přepočtených údajů klesl zhruba o 18 000 na 2,92 milionu. Oznámil to ve čtvrtek spolkový úřad práce. Je to překvapivý výsledek, analytici totiž předpokládali, že kvůli dopadům šíření nového koronaviru nezaměstnaných opět přibude. Míra nezaměstnanosti pak zůstala v červenci na 6,4 procenta.

Ekonomové v anketě agentury Reuters v průměru předpokládali, že počet lidí bez práce v Německu vzroste zhruba o 43 000. To znamená, že největší evropská ekonomika by se mohla z problémů způsobených koronavirovou krizí dostat s menší újmou, než se předpokládalo.

Autor: