4. července 2011 11:40 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Německá ekonomika sílí, země chce snížit daně

Mezi čtvrtí Speicherstadt a hamburským přístavem vzniká v bývalých docích nová čtvrť, HafenCity. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mezi čtvrtí Speicherstadt a hamburským přístavem vzniká v bývalých docích nová čtvrť, HafenCity. | foto: Profimedia

BERLÍN Lídři německé koaliční vlády pravého středu se dohodli na tom, že od roku 2013 sníží daně díky tomu, že největší ekonomika Evropy nyní expanduje. Rozhodnutí, které v politickém memorandu deklarují kancléřka Angela Merkelová a její spojenci, má německá vláda přijmout ve středu.

Dokument, který dnes získala německá agentura DAPD, ale neupřesňuje sumu, o níž by se daně měly snížit. Koaliční lídři se v diskusi shodli, že silné daňové příjmy státu plynoucí ze silného hospodářského oživení dovolí snížit daně zhruba o deset miliard eur a rozpočtový deficit se přitom bude dále snižovat.

ČTĚTE TAKÉ:

Ekonomika Německa se v minulém roce zvýšila o 3,6 procenta. Letošní míra růstu by měla být podle ekonomů více méně podobná. Snížení daní je podle memoranda důležitým impulsem pro zvýšení spotřeby a investic. Podle dokumentu koaličních lídrů se tím posílí domácí poptávka.

Koaliční partner Merkelové, Svobodná demokratická strana, zastává snížení daní od roku 2009, kdy si díky slibům nižších daní zajistila svůj nejlepší volební výsledek. Následovalo ale nekonečné politické hašteření, protože podle konzervativců Merkelové nebyl pro takový krok prostor, napsala AP.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!