13. listopadu 2015 8:57 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Oddechový čas největší evropské ekonomiky. Německý růst zvolnil

Ekonomický růst | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ekonomický růst | foto: Shutterstock

BERLÍN Německá ekonomika ve třetím čtvrtletí mírně zpomalila tempo mezičtvrtletního růstu na 0,3 procenta z 0,4 procenta v předešlých třech měsících. V meziročním srovnání se hrubý domácí produkt největší evropské ekonomiky zvýšil o 1,8 procenta po tempu 1,6 procenta ve druhém čtvrtletí.

V pátečním předběžném odhadu to oznámil spolkový statistický úřad.

Oba výsledky odpovídaly odhadům ekonomů v anketě agentury Reuters. Výkon ekonomiky oslabovala bilance zahraničního obchodu, kde dovoz rostl rychleji než vývoz. Mírně také klesly investice. Hlavním tahounem růstu tak byla domácí spotřeba, soukromá i veřejná, uvedl úřad bez číselného upřesnění.

Německá vláda minulý měsíc snížila odhad růstu domácí ekonomiky pro tento rok na 1,7 procenta z dubnové prognózy 1,8 procenta.

Za zhoršením prognózy bylo zpomalování v Číně a na dalších rozvíjejících se trzích. Pro příští rok Berlín nechal svůj odhad růstu beze změn na 1,8 procenta.

Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá mimo jiné řada českých podniků. Loni stoupla o 1,6 procenta a zaznamenala nejrychlejší expanzi za tři roky.

ČTK