Středa 11. prosince 2019svátek má Dana 1 °C skoro jasno Předplatné LN
30. března 2011 21:01 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Německá jaderná panika hraje ČEZu do karet

Elektřina - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektřina - ilustrační foto. | foto: Michael SohnČTK

PRAHA Havárie v jaderné elektrárně Fukušima hraje ČEZ do karet. A hned dvakrát. Kvůli vlně, která se zvedla proti atomovým elektrárnám, by hlavně v Německu mohl prodávat více elektřiny. Její cena ve střední Evropě navíc stoupla o 10 procent.

V Německu se kvůli problémům jaderné elektrárny ve Fukušimě, kterou sleduje celý svět, posunula debata o atomové energii z odborné do politické roviny. Vláda Angely Merkelové nyní zvažuje, že zavře šest jaderných elektráren starších 30 let. Znamenalo by to výpadek ve výrobě pokrývající šest procent spotřeby. "Pokud k výpadku v německé jaderné produkci dojde, budou ho Němci kompenzovat dovozem. A Česko je už dnes po Francii druhým největším importérem elektřiny do Německa," řekl Hospodářským novinám šéf ČEZ Martin Roman.

K TÉMATU

Po německé reakci navíc ve střední Evropě vzrostla cena skoro o šest eur na MWh, což je asi deset procent. "Ten růst byl jednoznačně způsoben prohlášením německé vlády, že odstaví sedm jaderných elektráren," myslí si Roman. Růst cen však podle šéfa energetického gigantu pozitivně ovlivní výsledky až od roku 2013, na letošních se nepodepíší, jelikož elektřina na rok 2011 je už prodaná.

Každá vypnutá elektrárna je zdražení 
Další vyhlídky jsou podle šéfa ČEZu jasné. "Každá odstavená jaderná elektrárna v Evropě se na ceně elektřiny projeví," varuje před "jadernou hysterií". Přiškrcení jaderné energetiky v Evropě by znamenalo snížení konkurenceschopnosti tamních výrobců. Jedinými spolehlivými zdroji elektřiny by pak byly uhlí a plyn.

Martin Roman, šéf společnosti ČEZ.

Nahrávka Rusku
"Pokud by se Evropa opravdu rozhodla zavřít jadernou energetiku a nejít politikou zdražování emisí CO2, cena uhlí poroste. A v případě, že by zavírala jaderné elektrárny, ale zároveň držela drahé emisní povolenky, byla by to úžasná zpráva hlavně pro Rusko, protože bychom potřebovali mnohem víc plynu," nastínil Roman dva možné scénáře bezjaderné výroby elektřiny.

Češi podle Romana mohou být klidní, elektrárnám Temelín a Dukovany nehrozí žádné nebezpečí, už jen proto, že stojí v seismicky klidné a nezáplavové oblasti. Zabezpečeny jsou i proti teroristickému útoku. Temelín je nejmodernější atomová elektrárna v Evropě, Dukovany v bezpečnosti patří mezi světovou špičku.

ogoOndřej Golis
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!