1. února 2013 15:27 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Německá Levice chce zatočit s boháči. Navrhuje pro ně 100% daň

Katja Kippingová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Katja Kippingová | foto: Die Linke

BERLÍN Pokud by v podzimních parlamentních volbách v Německu uspěla opoziční strana Levice, chce na příjmy nejbohatších Němců uvalit stoprocentní daň. Vše, co každý vydělá nad 500 000 eur (12,8 milionu korun) ročně, by měl podle ní odevzdávat státu.

Strana vzniklá z bývalých komunistů a odborářů to podle deníku Mitteldeutsche Zeitung plánuje zařadit do svého volebního programu.

"Navrhujeme, aby nikdo nevydělával více, než je čtyřicetinásobek společenského minima, což je beztak 40 000 měsíčně," stojí podle listu v návrhu, s nímž přišla spolupředsedkyně Levice Katja Kippingová.

Anketa

Souhlasíte s tím, že by nikdo neměl vydělávat výrazně víc než je průměr?

Ano, sníží se tak sociální rozdíly. 566
Ne, rovnostářská společnost nefunguje. 3450
Nevím, neumím posoudit. 47

Podpořil ho i druhý předseda Bernd Riexinger. "Volební kampaň v roce 2013 bude o rozdělování peněz. Peníze těch superbohatých budou potřeba k financování sociálních výdajů a investic do budoucnosti. Chceme, aby se občané vzbouřili proti hromadění obrovských bohatství v rukou pár jedinců," vysvětlil Riexinger.

Šance na prosazení takového požadavku je však velmi malá. Levice se v předvolebních průzkumech pohybuje pod deseti procenty voličské přízně a ani jedna ze zbývajících opozičních levicových stran, sociální demokraté a Zelení, s ní nechtějí na celostátní úrovni spolupracovat.

ČTĚTE TAKÉ:

V sousední Francii s podobným radikální opatřením přišla tamní socialistická vláda prezidenta Françoise Hollandea, která zavedla 75procentní daň na příjmy nejbohatších.

Ti pak před touto "milionářskou daní" začali zemi houfně opouštět. Řada se jich usadila v sousední Belgii a například herec Gérard Dépardieu demonstrativně přijal ruské občanství.

Lidovky.cz, ČTK