Sobota 31. října 2020svátek má Štěpánka 13 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Německá opozice kritizuje úvahy o navýšení záchranného fondu

Krize eurozóny | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krize eurozóny | foto: Shutterstock

BERLÍN Německá levicová opozice kritizuje plány eurozóny na navýšení záchranného fondu ESM na dva biliony eur (téměř 50 bilionů korun), o nichž informoval týdeník Der Spiegel. Ačkoli se to nemá dotknout německého podílu, požadují nevládní strany, aby tento krok schvalovala dolní komora německého parlamentu.

Při domácím prosazování záchranných opatření pro eurozónu byla přitom kancléřka Angela Merkelová v minulosti pravidelně odkázána na hlasy opozice.

Kapacita fondu má narůst na čtyřnásobek

Kapacita ESM má podle Spiegelu narůst na čtyřnásobek, aby fond měl v případě potřeby dostatek prostředků na pomoc velkým státům měnové unie ohroženým dluhovou krizí, jako jsou Španělsko a Itálie. ESM by měl nově sloužit zejména k nákupu těch nejrizikovějších dluhopisů, které Španělé nebo Italové vydali. Nákupu by se prostřednictvím fondu mohli účastnit i soukromí investoři, jejichž riziko by proti současnosti bylo nižší, protože by jej nenesli celé sami.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle Spiegelu se zvýšením kapacity ESM souhlasí i německá vláda, konečnou dohodu eurozóny ale prý tentokrát blokují Finové. Ti se domnívají, že takový krok by znamenal obrovský zásah do smlouvy o vzniku záchranného fondu, který by si vyžádal souhlas národních parlamentů.

To samé požaduje v Německu také tamní opozice. Ve vydání listu Passauer Neue Presse ke schvalování ve Spolkovém sněmu vyzval rozpočtový expert sociálních demokratů Carsten Schneider a přidal se k němu i mluvčí Zelených pro ekonomické otázky Gerhard Schick. "I když se samotná půjčovací suma nezvýší, zvýší se riziko," argumentuje Schick.

Riziko pro daňové poplatníky

Totéž si myslí místopředsedkyně poslanecké frakce Levice Sarah Wagenknechtová. "Více peněz nebude za nulový tarif, ale budou znamenat větší riziko pro daňové poplatníky." Podle Wagenknechtové je nutné, aby takový krok projednali němečtí poslanci. "Jinak vláda riskuje další cestu do Karlsruhe," připomněla nedávné posuzování ESM německým ústavním soudem.

Ten dal 12. září souhlas s jeho ratifikací v Německu pod podmínkou, že se současný podíl garancí Německa ve fondu nezvýší ze současných 190 miliard eur (4,7 bilionu Kč), aniž by k tomu dali němečtí zákonodárci souhlas. Německo je největším přispěvatelem do ESM ze států eurozóny a bez jeho zapojení by stálý fond nemohl vůbec začít fungovat. Jeho vedení se má poprvé sejít 8. října.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Dieselová auta. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Dieselová auta. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Dieselová auta. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...