Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

‚Jégr‘ poteče přímo od Němců. Koupili největšího distributora alkoholu v Česku

Tvrdý alkohol. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tvrdý alkohol. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Deset let budovala česká dcera francouzské společnosti Rémy Cointreau pozici největšího zdejšího distributora dováženého alkoholu. Od letošního dubna, po souhlasu antimonopolních úřadů, se naplnila dohoda, podle které Francouzi prodali svůj distribuční byznys německé firmě Mast-Jägermeister.

Němci tak podle zjištění LN ovládli u nás a také na Slovensku distribuci vlastního likéru Jägermeister a přešla na ně i starost o prodej dalších značek, které na oba zdejší trhy Rémy Cointreau dováželo – například irské whiskey Tullamore D.E.W., koňaku Rémy Martin, likérů Bols, rumu Metusalem nebo třeba řecké brandy Metaxa.

Rémy Cointreau se postupně stalo s velkým náskokem jedničkou na tuzemském trhu, loni v­Česku prodalo 5,1­milionu litrů alkoholických nápojů, z toho necelá polovina připadla právě na likér Jägermeister. A to bylo pro německého výrobce hlavní motivací k akvizici českého a slovenského prodejce.

„Pořízení těchto národních jednotek s jejich rychle rostoucími tržbami významně posílí naše postavení ve východní Evropě, která je v současné době nejsilnějším růstovým regionem naší společnosti,“ pochvaluje si člen výkonné rady Mast-Jägermeister SE Denis Schrey.

Distributoři lihovin dovážených do ČR.

Distributoři lihovin dovážených do ČR.

„Loni jsme prodali dohromady v České republice a na Slovensku více než pět milionů lahví značky Jägermeister, pětinásobek oproti roku 2011, což nás řadí na čtvrté místo ve světovém žebříčku společnosti Mast-Jägermeister,“ reaguje Jiří Štětina, dosavadní ředitel Rémy Cointreau v Česku a­na Slovensku. V čele zůstává i­nyní pod německým vlastníkem.

Jägermeister prodává svůj alkohol ve 135 zemích, ale jen doma v­Německu, v USA, Spojeném království a nově v Česku a­na Slovensku tak činí prostřednictvím vlastní firmy. Jinde spoléhá na místní nezávislé distributory.

V Česku v prodaném množství (včetně dalších smluvních značek) vede žebříček top distributorů dováženého alkoholu před americkou společností Brown-Forman, která u nás prodává například whiskey Jack Daniel’s nebo vodku Finlandia.

Dováží i domácí výrobci

Distributoři na jednotlivých trzích zajišťují prodej vlastních značek (pokud nějaké sami vyrábějí) a k­tomu si často přibírají na základě uzavřené smlouvy i prodej výrobků zahraničních producentů. Mají podíl z jejich prodeje a zajišťují těmto značkám v Česku marketing a reklamu.

Z domácích výrobců v Česku takto funguje například božkovský Stock, distribuuje zahraniční značky, jako je rum Captain Morgan, whisky Johnnie Walker nebo bourbon Jim Beam a podle údajů agentury International Wine and Spirit Record patří Stocku v množství prodeje dováženého alkoholu u nás třetí místo.

Podobně funguje také likérka Jan Becher, respektive její vlastník Pernod Ricard, který u nás prodává mimo jiné whiskey Jameson, nebo prostějovská Palírna U­Zeleného stromu (například značka Bushmills).

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství
Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství

Užíváte si léto na výletech? Pak pro vás máme tip, kde se děti opravdu vyřádí. Zamiřte do moravské metropole, a to do BRuNO family parku. Najdete...