26. června 2009 16:56 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Německé automobilky skupují Arabové, Katar pomůže Porsche

Porsche | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Porsche | foto: Shutterstock

STUTTGART Německá automobilka Porsche je blízko k dosažení dohody s Katarem, jež by pomohla vyřešit její finanční problémy. Katarský premiér šajch Hamad bin Džasím bin Džabr Sání již minulý týden uvedl, že země hodlá o svém možném vstupu do německého podniku rozhodnout během dvou až tří týdnů.

Společnost Porsche kontroluje téměř 51 procent největší evropské automobilky Volkswagen, jejíž součástí je rovněž česká Škoda Auto. V rámci snahy o převzetí Volkswagenu se ale výrazně zadlužila. Své záměry proto změnila, takže nyní usiluje pouze o sloučení obou podniků. Začala navíc jednat o prodeji části svých akcií Kataru.

Podle některých informací se však zájem Kataru přesunul přímo na Volkswagen. Zdroje agentury Reuters tento týden uvedly, že Porsche je nyní připraveno poskytnout Kataru opce na koupi zhruba pětinového podílu ve Volkswagenu.

Převzetí podílu v Porsche či Volkswagenu Katarem by bylo další arabskou investicí do německého automobilového průmyslu. Německý automobilový koncern Daimler v březnu oznámil, že prodá přes devět procent svých akcií společnosti Aabar Investments PJSC ze Spojených arabských emirátů za téměř dvě miliardy eur (52 miliard Kč). Arabská firma se tak stane největším akcionářem Daimleru.

ČTK

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.