Neděle 27. září 2020svátek má Jonáš 12 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Německé dluhy rostou, na hlavu dluží Němec pětkrát víc než Čech

Řecké dluhy otřásají eurem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecké dluhy otřásají eurem | foto: Shutterstock

BERLÍN Dluhy veřejných rozpočtů v Německu překročily v 1. pololetí 1,7 bilionu eur (41,9 bilionu Kč). Oznámil to německý statistický úřad ve Wiesbadenu. Od konce loňského roku narostly o 29,6 miliardy eur, což představuje zvýšení o 1,7 procenta. Každý Němec tak teoreticky dlužil 21.025 eur. To je v přepočtu přes půl milionu Kč, tedy téměř pětkrát víc než každý Čech.

Celkový veřejný dluh České republiky na konci loňského roku činil zhruba 1,28 bilionu korun. Státní dluh tvořící jeho největší podíl v letošním prvním pololetí dále narostl o téměř 68 miliard na 1,246 bilionu Kč, což představuje na jednoho Čecha zhruba 120.000 Kč.

Z celkového dluhu 1,721 bilionu eur připadala největší část na německý stát, a to 1,069 bilionu eur. To je o 15,7 miliardy (1,5 procenta) víc než na konci roku 2009. Podle statistického úřadu se do jeho zvýšení promítla hlavně protikrizová opatření jako založení fondu pro stabilizaci finančních trhů či investičního a umořovacího fondu.

Čtěte také

Znovu se zadlužovaly i spolkové země, a to ve výši 10,2 miliardy eur (1,9 procenta). Jejich dluh tak v polovině roku činil 536,9 miliardy eur.

Největší závazky mají Brémy, na jejichž každého obyvatele připadá dluh 24.256 eur (téměř 600.000 Kč). Nejlépe je na tom naopak podle statistiků Sasko, které sousedí s Českem. Na hlavu tam připadá dluh 2534 eur (62.387 Kč).

Procentuálně se však nejvíce zadlužovala města a obce. Za letošní první půlrok narostly dluhy německých komunálních rozpočtů o 3,7 miliardy eur (3,3 procenta) na 114,7 miliardy eur. Více než třetinu nových dluhů přitom tvořily půjčky na splacení starých úvěrů, upozornil statistický úřad.

Německá vláda plánovala, že si letos půjčí zhruba 65 miliard eur. Ministr financí Wolfgang Schäuble ale nedávno připustil, že by to mohlo být i méně než 60 miliard eur. Ekonomický deník Handelsblatt tento týden s odvoláním na vládní kruhy dokonce napsal, že díky příznivému vývoji německé ekonomiky by si Berlín mohl vzít úvěry maximálně za 54 miliard eur.

Německo má v úmyslu vydat letos dluhopisy v celkovém objemu 338 miliard eur, což zahrnuje i refinancování starších dluhů. Do počátku září Berlín vydal dluhopisy za 239 miliard eur, z čehož 237,5 miliardy šlo právě na refinancování.

Německá ekonomika ve druhém čtvrtletí vzrostla o 2,2 procenta, což bylo nejrychlejší tempo od sjednocení země v roce 1990. Ekonomové předpokládají, že díky těmto výsledkům by hrubý domácí produkt Německa mohl za celý rok přesáhnout hranici tří procent. Německo je tak v současné době tahounem celé eurozóny.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!