17. ledna 2012 10:46 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Německé firmy se děsí nápadů na opuštění eura

Euro a marka (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Euro a marka (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

MNICHOV Velké německé firmy odmítají jakékoli myšlenky na vystoupení z eurozóny a návrat k německé marce, jak je v rozhovoru pro poslední vydání zpravodajského magazínu Der Spiegel nastínil šéf plynárenské skupiny Linde Wolfgang Reitzle.

Vyplývá to z ankety agentury Reuters mezi šéfy klíčových německých podniků. Jejich manažeři se shodují, že návrat k bývalé německé měně by byl pro ekonomiku výrazně nevýhodný.

Reitzle Spigelu řekl, že spolková republika by měla zvažovat opuštění eura v případě, že selže úsilí o nastolení fiskální discipliny v silně zadlužených zemích eurozóny. "Euro je velmi důležité pro evropský průmysl," řekl generální ředitel strojírenského konglomerátu Siemens Peter Löscher.

ČTĚTE TAKÉ:

"Návrat k německé bance by byl katastrofální," prohlásil finanční šéf u bavorské automobilky BMW Friedrich Eichiner. "Musíme učinit vše, abychom tomu zabránili," dodal. Šéf konkurenčního Daimleru Dieter Zetsche prostřednictvím svého mluvčího rovněž podpořil zachování společné měny a členství Německa v eurozóně.

Podobně i výkonný ředitel Deutsche Post Frank Appel dlouhodobě zdůrazňuje význam eura pro německé hospodářství. "Jakkoli vysoká bude cena za záchranu eura, bude to méně než to, co už euro Německu a Evropě přineslo a bude nadále přinášet v budoucnosti," je přesvědčen Appel.

"Euro přináší velké výhody zvlášť Německu a Evropa potřebuje společnou měnu, aby byla schopná konkurovat Americe a Asii," dodal Appel.

Také telekomunikační gigant Deutsche Telekom tvrdí, že jednotná měna prokázala svou obrovskou hodnotu pro Německo.

"Studie McKinsey (elitní konzultační společnost) dospěla k závěru, že asi 165 miliard eur (přes 4,2 bilionu korun) německého hrubého domácího produktu za rok 2010 lze připsat k dobru euru a od zavedení eura bylo vytvořeno zhruba devět milionů pracovních míst," hájí euro Deutsche Telekom. "To jsou jasné a měřitelné argumenty pro silné a stabilní euro," uvedla společnost ve svém prohlášení.

Podle největší evropské automobilky Volkswagen, do jejíž skupiny patří i Škoda Auto, se euro od svého zavedení ukázalo jako stabilní měna, která se stala celosvětově druhou nejdůležitější po americkém dolaru.

"Podle našeho názoru tu dosud nešlo o krizi eura, ale spíš o krizi dluhů vlád a bankovní krizi, která vytvořila rostoucí nejistotu a značnou ztrátu důvěry mezi účastníky trhu," argumentuje výrobce automobilů.

Reitzle se naopak domnívá, že německý průmysl by přechod na staronovou měnu přežil. "Ačkoli by to vedlo ke zvýšení nezaměstnanosti, protože export by utrpěl ránu, zvýšil by se tlak na větší konkurenceschopnost," řekl Reitzle.

"Pokud se nám nepodaří přivést krizové země k disciplíně, Německo musí vystoupit," dodal Reitzle.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
MANUÁLNÍ TESTER - JUNIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 28 000 - 34 000 Kč