16. září 2010 17:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Německé firmy vzkazují Nečasovi: Chceme vědět, kdy zavedete euro

Bernard Bauer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bernard Bauer |

PRAHA Německé firmy požadují, aby česká vláda stanovila termín přijetí eura. Jak říká v rozhovoru pro LN výkonný člen představenstva Česko-německé obchodní a průmyslové komory (ČNOPK) Bernard Bauer, jednou z priorit komory je zavedení eura v Česku. "Firmy potřebují alespoň vědět datum, kdy to bude," říká Bauer.

Průzkumu komory totiž ukázal, že přes 90 procent německých firem, které v tuzemsku působí, požaduje, aby vláda co nejdřív stanovila termín pro přijetí eura.

Čtěte také

"Kolísání směnného kurzu znemožňuje zahraničním investorům spolehlivě a dlouhodobě plánovat a způsobuje nejistotu," vysvětluje ČNOPK s tím, že to může vést k omezení investic či k jejich úplnému stažení.

Zatím je Česko pro německé investory nejatraktivnější zemí ve střední a východní Evropě, otálení s oznámením termínu pro zavedení eura by ale mohlo tuto pozici ohrozit.

"Dodnes tu je bohužel stále situace, kdy nemáme žádné datum přijetí eura. Je to jeden z nejdůležitějších problémů ekonomiky, která se orientuje na vývoz," popisuje Bauer, kde tlačí německé obchodníky bota. Podniky tak podle něj těžko určují ceny, nebo kalkulují delším výhledu. "Proto se firmy shodují a říkají, že potřebují naléhavě euro," dodává Bauer.

"Je nutné, aby vláda alespoň určila datum, kdy by se mělo přijmout. Ať už to bude rok 2014 nebo 2017, nebo jindy, to nehraje v současné chvíli tak velkou roli," apeluje Bauer na Nečasův kabinet.

Rózhovor s Bernardem Bauerem:

LN: Kolik pracovních míst v Česku vytvářejí německé podniky?
Funguje tu okolo čtyř tisíc podniků s německým podílem. Podle hrubého odhadu, který máme nyní k dispozici, je v těchto firmách zaměstnáno kolem 120 až 130 tisíc lidí.

LN: Česká republika se letos opět umístila na prvním místě v žebříčku atraktivity zemí střední a východní Evropy pro německé firmy. Co za tím stojí?
Je tu celá řada výhod. Česko letos obsadilo první místo již po páté v řadě. Důležitá je geografická i kulturní blízkost. V porovnání s ostatními zeměmi jsou zde podstatně lepší podmínky v oblasti infrastruktury, a sice jak dopravní, tak i IT infrastruktury. Hlavně vysoké školství je na výborné úrovni. Pro průmysl je důležité, že zde jsou kvalitní lokální dodavatelé.

LN: Dalším problémem, na který si německé podniky stěžují, je odborné vzdělání. V čem je potíž?
Vysokoškolské vzdělání je v Česku na velmi vysoké úrovni. Ale úroveň pod tím je velice slabá. Téměř zde není odborné vzdělání, které by bylo dostatečné a odpovídalo současné poptávce v průmyslu. Kompletně zde chybí praktické vzdělání. Sice tu jsou odborná učiliště, ale tam se učí téměř výhradně teorie a praktický podíl na výuce je velmi nízký. Například v Německu, Rakousku i Švýcarsku je duální odborné vzdělání, kde se kombinuje půl na půl teorie a praxe. To znamená, že mladí lidé kromě školy chodí i dva až tři roky do práce, kde se učí převést do praxe to, co se naučili ve škole. Jsou tak skvěle připraveni a po škole mohou hned nastoupit do práce. Podobný podíl praktické výuky tady absolutně chybí. Učně a žáky, kteří tady vyjdou ze škol, musí podniky kompletně nově vyškolit. To samozřejmě není tak těžké pro velké firmy, jako je Bosch nebo Siemens, ale malé a střední podniky s tím mají velký problém.

LN: Jsou ještě další problémy, které snižují atraktivitu Česka pro německé investory?
Určitě to je zvýšení pružnosti pracovní doby. Společně s podniky jsme oslovili vládu, protože právě nyní v době hospodářské krize to bylo skutečně složité. Pokud se zpružní pracovní doba, budou mít podniky méně potíží ve složitých dobách s personálem. Například německý model kurzarbeit ukázal, že to bylo nejlepší řešení, jak nezvýšit během krize nezaměstnanost. Nyní se již při přípravách nového zákoníku práce o pružnější pracovní době mluví a to je dobře.

Celý rozhovor s Bernardem Bauerem najdete ve čtvrtečním vydání deníku


Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.