5. listopadu 2010 17:45 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Německé máslo Milbona musí z trhu, obsahovalo moc vody

Roztírání másla | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roztírání másla | foto: Shutterstock

PRAHA Státní veterinární správa (SVS) stáhla z tuzemského trhu 3,6 tuny německého másla značky Milbona. Obsahovalo více vody a ostatních látek v sušině, než pro tento druh výrobku povoluje nařízení Evropské unie. Již v polovině září bylo z trhu z podobného důvodu staženo šestkrát větší množství másla od stejného výrobce.

Informoval o tom mluvčí SVS Josef Duben.

"Tyto nedostatky, které prokázalo laboratorní vyšetření, sice neznamenají žádné zdravotní ohrožení zákazníků, nicméně jde o to, že nebyly dodrženy parametry a limity dané veterinární legislativou," uvedl Duben.

Podle unijní legislativy musí výrobek prodávaný na společném trhu jako máslo obsahovat nejméně 80 procent mléčného tuku a maximálně 16 procent vody. Obsah ostatních látek v sušině nesmí přesáhnout dvě procenta. "Tyto parametry kromě zdravotní nezávadnosti orgány státního veterinárního dozoru při kontrolách ověřují," řekl Duben. Smyslem kontrol je, aby zákazník dostal nejen zdravotně nezávadné, ale také kvalitní potraviny, dodal Duben.

Mírné překročení uvedených limitů odhalil Státní veterinární ústav Jihlava na základě vyšetření z 26. října. O týden později krajská veterinární správa pro Středočeský kraj nařídila stáhnout máslo z filiálek prodejce do velkoskladu a posléze je zlikvidovat. "V této době by již měla být šarže SN L 940 219, datum spotřeby 20.11.2010, stažena," informoval Duben.

V obou případech dovezla máslo do země společnost Schwarz ČR, která v Česku provozuje obchody Kaufland a Lidl.

ČTK