4. srpna 2009 17:19 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Německé šrotovné boduje. Dále táhne především Škodovku

Šrotovné v Německu vyšvihlo prodej aut o třetinu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šrotovné v Německu vyšvihlo prodej aut o třetinu | foto: Shutterstock

FRANKFURT Prodej osobních automobilů v Německu se v červenci meziročně zvýšil o 29,5 procenta na téměř 340.000 vozů, protože motoristé nadále využívali vládní pobídky k výměně starých aut za nové.

Oznámil to dnes spolkový úřad pro registraci vozidel KBA. Z růstu poptávky výrazně těžila česká Škoda Auto, jejíž prodej na německém trhu se meziročně zvýšil zhruba o dvě třetiny na více než 15.000 vozů.

Šrotovné v Evropě

Země                    meziroční růst (%)                        počet kusů
Německo                                       29,5                                340 tisíc
Itálie                                                6,2                                205 tisíc
Francie                                           3,1                                190 tisíc
Španělsko                                   -10,9                                108 tisíc

Německá vláda v únoru začala vyplácet bonus 2500 eur (zhruba 65.000 korun) za koupi nového energeticky úsporného automobilu a za sešrotování nejméně devět let starého vozu. Opatření má trvat do konce letošního roku. Už za prvních sedm měsíců letošního roku ale stoupl celkový prodej aut v Německu o 26,6 procenta na téměř 2,4 milionu vozů.

Prodej automobilů ve Spojených státech dosáhl v červenci díky nedávnému zavedení šrotovného letošního maxima. V meziročním srovnání nicméně prodej v USA klesl o 12 procent na 994.000 vozů.

Lidovky.cz, ČTK